MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Pożegnanie żołnierzy wyjeżdżających na służbę poza granicami kraju
2006-09-19

We wtorek, 19 września br. na lotnisku Kraków-Balice odbyła się uroczystość pożegnania żołnierzy wyjeżdżających na służbę poza granicami kraju (PKW UNIFIL, PKW Kosowo, PKW Afganistan).

W uroczystości uczestniczył m.in. minister obrony narodowej Radosław Sikorski, z-ca szefa Sztabu Generalnego WP gen. broni Lech Konopka, dowódca Dowództwa Operacyjnego gen. broni Henryk Tacik oraz dowódca Wojsk Lądowych gen. broni Edward Pietrzyk. Podczas pożegnania minister ON powiedział, że udział polskich żołnierzy w misjach wojskowych jest niezbędny, aby Polska wypełniała swoje zobowiązania wobec NATO. Zaznaczył również, że misje są bardzo ważne dla naszego kraju, a udział w nich jest równoznaczny z zapewnieniem bezpieczeństwa nie tylko ludziom w tych odległych rejonach, ale także bezpieczeństwa naszego kraju.
Minister przypomniał również że zwiększenie polskiego kontyngentu w Afganistanie odbywa się zgodnie z przyjętymi procedurami. "Kwestia zwiększenia naszych sił zbrojnych pojawiła się już w 2005 roku, w trakcie prac poprzedniego rządu. Już wtedy zaplanowano wzrost Polskiego Kontyngentu Wojskowego do około tysiąca żołnierzy. W sierpniu zeszłego roku Rada Ministrów upoważniła mojego poprzednika do podjęcia działań mających na celu zwiększenie kontyngentu stosownie do zobowiązań Polski wobec NATO. Obecnie w misji ISAF mamy 10 naszych żołnierzy na 18 tysięcy żołnierzy NATO. Jest tam także misja pod dowództwem amerykańskim, w której mamy 100 żołnierzy - w sumie mamy tam 110 żołnierzy na około 40 tys. stacjonującego tam zagranicznego wojska. Jak na 38- milionowy naród to naprawdę za mało" – powiedział Radosław Sikorski.

MON-FB
MON-Tweet


GALERIA