MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Zmiana na stanowisku komendanta Żandarmerii Wojskowej
2006-10-06

W obecności ministra obrony narodowej Radosława Sikorskiego i szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generała Franciszka Gągora, 5 października w kompleksie koszarowym przy ul. Ostroroga odbyło się uroczyste przekazanie obowiązków komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej.

Gen. dyw. Bogusława Packa na tym stanowisku zastąpił gen. bryg. Jan Żukowski. Minister Sikorski podziękował za dotychczasową trzyletnią kadencję gen. dyw. Packowi i życzył jego następcy wielu sukcesów w dowodzeniu formacją szkarłatnych beretów.
Żegnając się ze stanowiskiem, gen. dyw. Bogusław Pacek podziękował ministrowi obrony narodowej za dotychczasową współpracę i przyznał, że tylko dzięki jego wsparciu Żandarmeria Wojskowa jest dzisiaj tak liczącą się formacją. Podkreślił też, że oddaje formację w dobre ręce. Dotychczasowych podwładnych zapewnił o tym, że zawsze będzie miał w sercu swoją kochaną żandarmerię. – Jestem pełen uznania dla dokonań moich poprzedników – powiedział z kolei gen. bryg. Jan Żukowski. Nowy komendant główny ŻW jednocześnie zapewnił wszystkich, że specyfika służby żandarmskiej od dawna była mu znana i bliska.
Obok ministra Radosława Sikorskiego i generała Franciszka Gągora słowom tym przysłuchiwali się przyjaciele formacji, wśród nich m.in. sekretarz stanu w MON Marek Zająkała. Obecni byli dowódcy rodzajów Sił Zbrojnych, dyrektorzy departamentów w Ministerstwie i przedstawiciele instytucji podległych MON. Nie zabrakło delegacji zaprzyjaźnionych z ŻW służb mundurowych, z komendantem głównym Policji, Markiem Bieńkowskim na czele. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele duchowieństwa wojskowego, w tym biskup polowy WP, Jego Ekscelencja ks. bp gen. dyw. Tadeusz Płoski. Miejsce na trybunie honorowej zajęli także przedstawiciele sądów i prokuratur wojskowych, przedstawiciele wyższego szkolnictwa wojskowego. Zgodnie z żandarmską tradycją nie zabrakło byłych komendantów ŻW. Obecni byli ponadto reprezentanci kadry i pracowników wojska ŻW nie tylko z Komendy Głównej, ale z całej Polski. Na Ostroroga spotkały się też pokolenia: przedstawiciele rezerwy ŻW ze Stowarzyszenia „Żandarm” uczestniczyli w uroczystości ramię w ramię z uczniami i nauczycielami z zaprzyjaźnionych z formacją szkół.
Wcześniej obaj – zdający i przejmujący obowiązki komendanta – generałowie uczestniczyli o godz. 10.00 we mszy świętej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Nabożeństwo celebrował wikariusz generalny biskupa polowego WP, ks. prałat płk Sławomir Żarski. Tego samego też dnia w godzinach popołudniowych obaj komendanci spotkali się z kadrą kierowniczą Komendy Głównej i komendantami wszystkich oddziałów ŻW. W ten sposób 5 października rozpoczął nowy etap w życiu formacji.
Gen. bryg. Jan Żukowski urodził się w 1960 r. w Poniatowej (woj. lubelskie), gdzie ukończył szkołę średnią. W 1983 r. ukończył Wyższą Oficerską Szkołę Radiotechniczną w Jeleniej Górze, w 1990 r. zaś uzyskał tytuł magistra organizacji i zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. W 1995 r. ukończył studia podyplomowe Wojskowej Służby Zagranicznej Akademii Obrony Narodowej w Rembertowie. W latach 1985-90 służył w 1 Korpusie Obrony Powietrznej Kraju. Od 1990 roku w Inspektoracie Wojskowych Służb Informacyjnych, gdzie służył na różnych stanowiskach do szefa Biura włącznie. W latach 1996-97 był pomocnikiem dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Bośni i Hercegowinie. W grudniu 2005 r. powołany na stanowisko zastępcy szefa Wojskowych Służb Informacyjnych ds. Operacyjnych. W maju br. objął stanowisko szefa WSI, które zajmował do chwili rozwiązania tej instytucji. 3 października 2006 r. został mianowany komendantem głównym Żandarmerii Wojskowej. Żonaty, ma dorosłą córkę. Interesuje się wędkarstwem i motoryzacją.

MON-FB
MON-Tweet