MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Pierwsze "Jastrzębie" na polskim niebie
2006-11-09

W czwartek 9 listopada 2006 roku Prezydent Lech Kaczyński wziął udział w uroczystości przejęcia na wyposażenie Sił Powietrznych RP pierwszej partii samolotów F-16. Uroczystość odbyła się na lotnisku Poznań-Krzesiny. Prezydentowi towarzyszyła Małżonka, Maria Kaczyńska.

Zwracając się do zebranych, Prezydent Kaczyński powiedział:

„Nasza armia [...] wymaga transformacji. 38-milionowe państwo należące do Paktu Północnoatlantyckiego, należące do Unii Europejskiej, leżące dziś na granicach zarówno Unii, jak i Paktu – musi mieć siły zbrojne odpowiadające jego rozmiarom, odpowiadające jego miejscu w Europie i odpowiadające istniejącym, choć dzisiaj jedynie potencjalnym zagrożeniom i – miejmy nadzieję – nigdy nie zrealizowanym zagrożeniom.

Władze Rzeczypospolitej, Prezydent i rząd od chwili objęcia swej funkcji dążą w sposób konsekwentny do tego, żeby Siły Zbrojne taki stan możliwie szybko osiągnęły. Przyjęcie na uzbrojenie Sił Zbrojnych dwóch pierwszych samolotów typu F-16, to decyzja sprzed kilku lat, ale, powiedzmy sobie szczerze, decyzja słuszna. F-16 jest samolotem bojowym nowoczesnym, a jednocześnie sprawdzonym. F-16 jest samolotem produkowanym przez naszych sojuszników. Inaczej mówiąc spełnia warunki do tego, żeby służyć w naszych Siłach Zbrojnych”.
Prezydent powiedział także, że: „Bardzo się cieszy, że proces przekazywania tych samolotów naszym siłom powietrznym rozpoczął się, że realnie już mamy F-16 z biało-czerwonymi szachownicami. Ale oczywiście zmiany w siłach zbrojnych to nie tylko samoloty F-16, to nie tylko siły powietrzne – chociaż są one dzisiaj bardzo ważne – to także siły lądowe i marynarka wojenna, to obrona przeciwlotnicza kraju. Wszystko to musi być unowocześniane i usprawniane. I mogę powiedzieć, że dopóki sprawować będę ten urząd, który zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej jest również urzędem Zwierzchnika Sił Zbrojnych, będę w miarę swoich konstytucyjnych uprawnień dbał o to, żeby proces, który dziś między innymi się zaczął, był kontynuowany dla dobra i chwały naszej armii, dla dobra i chwały Rzeczypospolitej”.
Minister ON Radosław Sikorski poinformował, że Polska stała się właścicielem samolotów F-16 w momencie odebrania ich przez rząd amerykański od producenta. Na chwilę obecną w Polsce znajdują się cztery z 48 zakupionych przez Polskę samolotów wielozadaniowych. W środę (8.11.06) przyleciały pierwsze dwa samoloty, a w czwartek (9.11.06) do bazy w Krzesinach doleciały kolejne dwa. Jeden z nich pilotowany był przez ppłk Rościsława Stepaniuka - polskiego pilota, który uzyskał w Stanach Zjednoczonych kwalifikacje do pilotowania F-16 oraz uprawnienia do szkolenia innych pilotów. Polska będzie miała przekazywane średnio 4 samoloty w ciągu kwartału
Podczas ceremonii Małżonka Prezydenta RP dokonała symbolicznego nadania imienia polskiemu samolotowi:
„Lataj bezpiecznie, sław polskie lotnictwo. Nadaję ci imię Jastrząb”
Imię to wyłoniono spośród 1200 zgłoszonych propozycji. W Stanach Zjednoczonych samolot F-16 nosi nazwę – Fighting Falcon (Walczący Sokół), a w Izraelu, w zależności od wersji, ma aż trzy nazwy, i tak: F-16C Barak (Błyskawica), F-16D Brakeet (Piorun), i F-16I Suefa (Burza).
Prezydent RP wręczył Krzyże Zasługi oficerom zasłużonym dla rozwoju potencjału obronnego Sił Zbrojnych.

Za wzorowo i wyjątkowo sumienne wykonywanie przedsięwzięć związanych z realizacją programu wprowadzenia na wyposażenie Sił Powietrznych samolotu wielozadaniowego F-16 odznaczeni zostali:

Złotym Krzyżem Zasługi

Płk Leszek Lewsza
Ppłk Cezary Suski

Srebrnym Krzyżem Zasługi

Ppłk Jarosław Pyła
Medal Za zasługi dla Obronności Kraju:
1. Złoty medal otrzymał:
Płk. Wojciech Krupa
2. Srebrny medal otrzymali:
Płk. Władysław Leśnikowski
Płk Rościsław Stepaniuk
Pan Robert Orzyłowski
Medal Wojska Polskiego:
1. Złoty medal otrzymał:
Michael Karraker
2. Srebrny medal otrzymał:
Steven Barrett
3. Brązowy medal otrzymał:
Michelle Trush
Medalem pamiątkowym uhonorowani zostali:
1. gen. bryg. pil. Andrzej Błasik
2. gen. dyw. pil w st. spocz. Roman Baszuk
3. płk pil. Roman Grzeliński
4. płk. Arkadiusz Gmurzyński
5. płk. Stanley Prusiński
6. ppłk. Jarosław Zieliński
7. mjr. Krzysztof Pusz
8. mjr. Krzysztof Nowicki
9. st. chor. sztab. Mirosław Jurczak

W dniu Narodowego Święta Niepodległości (11.11.2006 roku) w bazie w Krzesinach będzie można zobaczyć samoloty wielozadaniowe F-16. Specjalnie na tę okazje organizowany będzie rodzinny piknik.

Pobierz film o polskim F-16 (.wmv 1,00 MB)

MON-FB
MON-Tweet


GALERIA