MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Polski i słowacki żołnierz zginęli w Iraku
2006-11-11

Dwóch żołnierzy Wielonarodowej Dywizji Centrum Południe, Polak i Słowak, zginęło w nocy 11 listopada około godziny 1.00 (10 listopada ok. 23.00 czasu polskiego) w okolicach Al Kut w prowincji Wasit.

W wyniku wybuchu miny – pułapki zginęli: sierżant Tomasz Murkowski, (30 lat, dwoje dzieci) z 13 Pułku Przeciwlotniczego w Elblągu oraz st. sierżant Rastislav Neplech. Rannych żołnierzy – Polaka i Ormianina przetransportowano śmigłowcem do szpitala w Bagdadzie. Ich stan jest stabilny. O zdarzeniu poinformowane zostały rodziny żołnierzy. Kondolencje rodzinie zmarłego złożył minister obrony narodowej Radosław Sikorski.

Słowacka kompania inżynieryjna wykonywała zadanie rozpoznania i rozminowania terenów starych składów broni i amunicji na południe od Al Kut. W trakcie powrotu do bazy konwój został zaatakowany przy użyciu ładunku wybuchowego umieszczonego przy drodze. Eksplozja zniszczyła pojazd łączności (HMMWV – Hummer), w którym znajdowali się wszyscy poszkodowani żołnierze. Po ataku konwój został również ostrzelany z broni maszynowej.

Operacje rozminowania starych składów amunicji są prowadzone w celu wykrycia i zniszczenia wciąż zalegających tam olbrzymich ilości śmiercionośnej broni, która jest przechwytywana przez terrorystów i kryminalistów na terenie całego Iraku. Zdobyte w ten sposób uzbrojenie jest wykorzystywane do ataków na cywilów, irackie siły bezpieczeństwa i wojska koalicji. Systematycznie prowadzone operacje oczyszczania mają na celu zmniejszenie zagrożenia atakami na terenie odpowiedzialności Wielonarodowej Dywizji Centrum Południe.


MON-FB
MON-Tweet