MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Spotkanie ministra Radosława Sikorskiego z szefami Sztabów Generalnych państw Trójkąta Weimarskiego
2006-12-07

Szefowie Sztabów Generalnych państw Trójkąta Weimarskiego: szef Sztabu SZ Republiki Francuskiej gen. Jean-Louis Georgelin, Generalny Inspektor Bundeswehry gen. Wolfgang Schneiderhan oraz szef SG WP gen. dr. Franciszek Gągor przyjęci zostali (7 grudnia br.) przez minista ON Radosława Sikorskiego.

Spotkanie było zakończeniem trójstronnych rozmów Szefów Sztabów, które odbyły się w Warszawie. Podczas briefingu minister Sikorski podsumował wspólne przedsięwzięcia:
„Po pierwsze kończymy wspólną misję w Kongu, w której nasze kraje odegrały wiodącą rolę. Uważam, że misję tę wykonaliśmy z dużym sukcesem – Kongo ma teraz demokratycznie wybranego prezydenta. Po drugie szefowie Sztabów uzgodnili, że Polska, Francja i Niemcy będą realizować grupę bojową Unii Europejskiej, w której Polsce zostanie przyznana rola wiodąca (ang. Framework Nation). Dlatego chciałbym jeszcze raz podkreślić jak bardzo polskiemu rządowi zależy na współpracy weimarskiej. Myślę, że ta wizyta i jej ustalenia są tego najlepszym dowodem.”

Szef Sztabu Generalnego WP generał dr Franciszek Gągor przedstawił charakterystykę i zadania francusko-niemiecko-polskiej grupy bojowej.
„Weimarska grupa bojowa wpisuje się w koncepcję grup bojowych Unii Europejskiej. Uzgodniliśmy, że grupa ta będzie gotowa do wykorzystania w pierwszej połowie 2013 roku. Polska będzie miała tzw. Rolę kraju wiodącego. Jeżeli chodzi o bliższe szczegóły, to powinno to być około 1500 żołnierzy. W zależności od potrzeb będzie to element lądowo-powietrzny albo element lądowo-powietrzno-morski. Wpisuje się on w system dowodzenia wypracowany w Unii Europejskiej. Ponadto uzgodniliśmy, że w formule Szefów Sztabu Trójkąta Weimarskiego będziemy się spotykać corocznie, by dyskutować o bieżących postępach pracy w tym kierunku, jak również tematów z innych obszarów dotyczących spraw wojskowych, doświadczenia z operacji pokojowych i kryzysowych. Będziemy także wymieniać się doświadczeniami transformacji Sił Zbrojnych”.

MON-FB
MON-Tweet


GALERIA