MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Hołd dla wojskowych ofiar terroru komunistycznego
2006-12-12

W dniu 12 grudnia 2006 r. o godz. 16.00 przy ul. Oczki 2 w Warszawie miało miejsce uroczyste otwarcie Izby Pamięci poświęconej ofiarom terroru komunistycznego w Wojsku Polskim.

W uroczystości udział wzięli m. in. sekretarz stanu w MON Marek Zająkała, szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego Antoni Macierewicz, dyrektor Departamentu Wychowania i Promocji Obronności MON Krzysztof Sikora oraz przedstawiciele duchowieństwa wojskowego. Obecne były również osoby, które były więzione i przesłuchiwane w budynku przy ul. Oczki, a także członkowie rodzin ofiar zbrodni władz komunistycznych.

"Chciałbym zwrócić się przede wszystkim do tych z państwa, dla których to miejsce jest miejscem straszliwej pamięci, własnego cierpienia i poświecenia; do tych, którzy zostawili tu pamięć o swoich najbliższych; do tych, którzy (...) przez te wszystkie lata musieli cierpieć przekonani, że nic się nie dzieje, że nic się nie zmienia" - powiedział w czasie uroczystości szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego Antoni Macierewicz. "Polska naprawdę się odradza, choć dzieje się to straszliwie powoli" - podkreślił.

Sekretarz stanu w MON Marek Zająkała przypomniał, że komunistyczne władze uczyniły wiele by ukryć prawdę o działaniach Informacji Wojskowej, o zbrodniach popełnionych przez prokuratorów i sędziów wojskowych. Podkreślił, że przez wiele lat odmawiały pełnej rehabilitacji ofiar, a sprawców zbrodni honorowały odznaczeniami i wysokimi stopniami wojskowymi. Dodał, iż zaledwie dwaj z nich stanęli przed sądem. Pozostali uniknęli, jak dotąd, odpowiedzialności.

"
Dopiero teraz, w odrodzonej Polsce możemy dać świadectwo prawdzie i pokazać, że zbiorowa pamięć narodu jest silniejsza niż wysiłki zawodowych propagandzistów. Możemy wreszcie zbrodnię nazywać zbrodnią. Możemy pochylić czoła przed jej ofiarami." - powiedział Marek Zająkała. 

Specjalna komisja powołana w grudniu 1956 r. wymieniła jako szczególnie obciążonych sześciu sowieckich i 49 polskich oficerów Informacji, czterech sowieckich i 11 polskich prokuratorów oraz dwóch sowieckich i 11 polskich sędziów wojskowych.

* * *

Osoby, których dotyczy kwestia pamięci ofiar terroru komunistycznego w Wojsku Polskim, które czują się pokrzywdzone proszone są o kontakt z Departementem Wychowania i Promocji Obronności MON - tel. (0-22) 826 18 67; (0-22) 684 01 17.

MON-FB
MON-Tweet


GALERIA