MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Polski dowódca Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód
2006-12-15

W piątek, dn. 15. 12 .br. obowiązki dowódcy Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód w Szczecinie objął Polak - gen. broni Zdzisław Goral z rąk niemieckiego generała Egona Rammsa.

W uroczystości, która miała miejsce w szczecińskich koszarach udział wzięli wysocy rangą przedstawiciele armii Polski i Niemiec. 56-letni gen. Goral ostatnio był zastępcą dowódcy 3 Międzynarodowego Korpusu Armijnego w Turcji, jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu, Akademii Wojsk Pancernych w Moskwie i Podyplomowych Studiów Operacyjno-Strategicznych w Centrum Polityki Bezpieczeństwa w Genewie.

 Generał służył już w Korpusie przed sześcioma laty na stanowisku zastępcy dowódcy. W czasie swojej kariery wojskowej pełnił służbę m.in. w 36 pułku zmechanizowanym, 16 pułku czołgów, sztabie 20 Dywizji Pancernej. Dowodził trzema pułkami czołgów, a także Polskim Kontyngentem Wojskowym w ramach Sił ONZ w byłej Jugosławii. Przez dwa lata był też dowódcą 11 Dywizji Kawalerii Pancernej. Od 2001 roku szefował Zarządowi Operacji Lądowych w Dowództwie Wojsk Lądowych, następnie był szefem Pionu Szkolenia i Ćwiczeń Kwatery Głównej Sojuszu Sił Zbrojnych NATO w Europie.

 Wraz za nowym dowódcą WKPW zmienili się również jego zastępca oraz szef sztabu. Zastępcą został duński generał brygady Jan Brun Andersen, a szefem sztabu gen. Josef Heinrichs z Niemiec. Najwyższe stanowiska w Korpusie obsadzane są przez poszczególne państwa rotacyjnie co trzy lata. Były dowódca Korpusu gen. Ramms przemawiając podczas uroczystości zapewnił, że żołnierze WKPW są dobrze przygotowani do misji w Afganistanie i jest przekonany, że tę misję przeprowadzą w sposób profesjonalny. Nasi żołnierze są dobrze wyszkoleni, umotywowani i dobrze wyposażeni - zaznaczył. Gen. Goral w krótkim przemówieniu podziękował swojemu poprzednikowi za pracę oraz zasługi na rzecz dostosowania Korpusu do standardów NATO. Przypomniał, że Korpus ma przed sobą pierwszą zagraniczną misję w Afganistanie, która - jak określił jest niepowtarzalna, skomplikowana, odpowiedzialna i wymagająca wielu wyrzeczeń.

MON-FB
MON-Tweet