MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Pożegnanie żołnierzy wyjeżdżających do Iraku w ramach VIII zmiany PKW Irak
2007-01-03

W środę, 3 stycznia br., w Żaganiu odbyła się ceremonia pożegnania żołnierzy udających się na VIII zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Iraku w ramach Wielonarodowej Dywizji Centrum – Południe.

Uroczystości rozpoczęła msza św. odprawiona w  intencji żołnierzy VIII zmiany w Kościele Garnizonowym. Podczas ceremonii pożegnania na placu apelowym 34. BKPanc. dowódca Wojsk Lądowych generał broni Waldemar Skrzypczak podkreślił, iż wyjeżdżających żołnierzy czeka trudne zadanie, ponieważ trudna jest cała misja w Iraku. Wyraził również nadzieję, że żadnemu z żołnierzy VIII zmiany w czasie trwania misji nic się nie stanie i w lipcu 2007 r. wszyscy bezpiecznie wrócą do domów. Dowódca Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe gen. dyw. Paweł Lamla zaznaczył z kolei, iż żołnierze udający się na misję zostali do niej dobrze przygotowani, a blisko 60 proc. spośród nich ma już doświadczenie zdobyte na misjach, m.in. w Iraku, Syrii i na Bałkanach.
W ceremonii pożegnania liczny udział wzięły rodziny żołnierzy. Obecni byli także przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych miasta oraz regionu.

*  *  *

Informacja na temat VIII zmiany PKW Irak

W zajęciach przygotowawczych do misji uczestniczyli żołnierze 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (dowództwo i sztab 11 LDKPanc – Żagań, 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej - Międzyrzecz, 11. batalionu dowodzenia- Żagań), 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Maz., które będą stanowiły trzon VIII zmiany PKW Irak. Centralna Grupa  Wsparcia Operacji Psychologicznych z Bydgoszczy utworzyła Wydział Operacji Psychologicznych (PSYOPS - Psychological Operations), natomiast Centralna Grupa Wsparcia Współpracy Cywilno – Wojskowej  z Kielc wystawiła Grupę Współpracy Cywilno – Wojskowej (CIMIC – Civil Military Cooperation). W zmianie tej znajdą się także żołnierze opolskiej 10 Brygady Logistycznej, którzy utworzą Narodowy Element Wsparcia (NSE – National Support Element). Zasadniczym sprawdzeniem przygotowania polskiego kontygentu było ćwiczenie pod kryptonimem „Eufrat VIII”, które odbyło się na terenie poligonu Żagań – Świętoszów w dniach od 4 do 8 grudnia 2006 r.
11 LDKPanc już po raz drugi tworzyć będzie zasadnicze siły komponentu irackiego. W 2005 r. (styczeń – lipiec) na bazie dywizji sformowana została IV zmiana. Ponadto lubuska dywizja wcześniej wystawiła batalionową grupę bojową dla I zmiany (lipiec  2003- styczeń 2004) oraz dla II zmiany (luty- sierpień 2004).
Blisko 60 procent żołnierzy VIII zmiany posiada doświadczenia misyjne (Irak, Syria, Bałkany).
 Dowódcą Wielonarodowej Dywizji Centrum – Południe będzie gen. dyw. Paweł Lamla (dowódca 11 LDKPanc), zastępcą dowódcy gen. bryg. Zdzisław Antczak, szefem sztabu płk Zbigniew Błażewicz (szef wojsk rakietowych i artylerii dowództwa 11 LDKPanc). Brygadową Grupą Bojową (BCT – Brigade Combat Team) dowodzić będzie gen. bryg. Mirosław Różański (dowódca 17 WBZ).
 Polski kontyngent składał się będzie z około 900 żołnierzy, z tego 60 procent stanowić będą żołnierze z lubuskiej dywizji. W Iraku polscy żołnierze stacjonować będą w bazie „Echo” w Ad Diwaniyah (stolica prowincji Al Quadisiyah) oraz w bazie „Delta” w Al Kut (stolica prowincji Wasit). VIII zmiana będzie misją o charakterze doradczo – szkoleniowym w stosunku do irackiego wojska, policji i służb granicznych. Żołnierze zajmować się będą również  wsparciem władz lokalnych, a także pomocą humanitarną i odbudową kluczowej infrastruktury. Wszystkie działania na rzecz wojska, policji, służb granicznych i władz lokalnych odbywać się będą na zapotrzebowanie strony irackiej.
Przerzut żołnierzy na półroczną misję do Iraku nastąpi w styczniu 2007 r.

RZECZNIK PRASOWY
WIELONARODOWEJ DYWIZJI
CENTRUM – POŁUDNIE

mjr Marek ZIELIŃSKI

MON-FB
MON-Tweet