MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Pożegnanie VIII zmiany PKW Irak
2007-01-18

W środę, 17 stycznia br., na płycie lotniska Wrocław-Strachowice odbyła się ceremonia pożegnania żołnierzy udających się na VIII zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Iraku w ramach Wielonarodowej Dywizji Centrum – Południe.

W uroczystości uczestniczyli m. in.: Szef Sztabu Generalnego WP gen. Franciszek Gągor, Dowódca Wojsk Lądowych gen. broni Waldemar Skrzypczak, Dowódca Dowództwa Operacyjnego gen. broni Henryk Tacik, Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych gen. dyw. Zbigniew Głowienka, Dowódca VIII zmiany PKW Irak gen. dyw. Paweł Lamla oraz przedstawiciele kierownictwa MON.
Wśród żegnających nie zabrakło również przedstawicieli władz wojewódzkich i samorządowych regionu Dolnego Śląska i Ziemi Lubuskiej , dowódców  macierzystych jednostek żołnierzy udających się na misję oraz ich rodzin i najbliższych. Parlament RP reprezentował przewodniczący senackiej komisji obrony narodowej Franciszek Adamczyk.
W składzie kontyngentu, którym dowodzi gen. dyw. Paweł Lamla, znaleźli się żołnierze 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, 10 Brygady Logistycznej z Opola, 49 Pułku Śmigłowców Bojowych z Pruszcza Gdańskiego, Żandarmerii Wojskowej, Centralnej Grupy Wsparcia Współpracy Cywilno -Wojskowej z Kielc oraz Centralnej Grupy Działań Psychologicznych z Bydgoszczy. W pożegnaniu udział wezmą Szef Sztabu Generalnego WP, zaproszeni goście oraz rodziny i najbliżsi żołnierzy udających się w rejon misji.
Zarówno żołnierze jak i gen. dyw. Paweł Lamla, byli już wcześniej w Iraku z IV. zmianą, która stacjonowała tam od stycznia do lipca 2005 r. Ppłk Marek Zieliński, który został rzecznikiem prasowym  Wielonarodowej Dywizji Centrum Południe powiedział, że żołnierze lecą do Iraku przede wszystkim, aby pomagać cywilnej ludności w powrocie do normalności. "Będziemy też wspierać tamtejsze władze oraz policję, straż graniczną i inne służby w utrzymywaniu porządku na terenie kraju" - powiedział ppłk Zieliński.
Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Franciszek Gągor przemawiając do żołnierzy życzył im szybkiego powrotu do kraju i obiecywał, że pozostające na miejscu rodziny dostaną potrzebne im w tym czasie wsparcie. "Przywracanie pokoju to wasze najważniejsze zadanie" - mówił do żołnierzy generał.

MON-FB
MON-Tweet