MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Uroczystości pogrzebowe śp. kpr. Piotra Nity
2007-02-11

W niedzielę, 11 lutego, w Woli Blakowej koło Radomska odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. kpr. Piotra Nity. Rozpoczęła je msza święta, którą celebrował Biskup Polowy Wojska Polskiego gen. dyw. Tadeusz Płoski, wraz z księżmi kapelanami i miejscowym duchowieństwem.

Po zakończonej mszy św. kondukt pogrzebowy przeszedł na cmentarz parafialny św. Klemensa w Lgocie Wielkiej, gdzie nastąpiło złożenie trumny do grobu.
W uroczystościach wziął udział minister obrony narodowej Aleksander Szczygło, który przekazał rodzinie zmarłego Krzyż Kawalerski Orderu Krzyża Wojskowego, nadany pośmiertnie śp. Piotrowi Nicie przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
W uroczystym pogrzebie uczestniczyli także przedstawiciele Prezydenta RP, Kancelarii Premiera, kierownictwo MON, przedstawiciele wojska oraz żołnierze z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej.

Minister obrony narodowej Aleksander Szczygło, żegnając Piotra Nitę, powiedział, iż trudno mu znaleźć właściwe słowa dla tej tragedii. Zaznaczył, że czuje głęboki żal z tego powodu i nie może "pogodzić się z odejściem młodego człowieka". Mówiąc o zmarłym zaznaczył, że był odważnym i wzorowym żołnierzem. Godnie reprezentował Wojsko Polskie udowadniając, że na polską armię można liczyć w każdej sytuacji.

Minister przypomniał, że wiadomość o śmierci Piotra Nity otrzymał w dniu, kiedy przejmował urząd szefa obrony narodowej. "To rodzaj symbolu, codziennie będę pamiętał o jego ciężarze" - dodał.

W trakcie pogrzebu nad cmentarzem przeleciał kilkakrotnie śmigłowiec z jednostki, w której służył Piotr Nita. W pewnym momencie ze śmigłowca zrzucono kwiaty i płatki kwiatów.


* * *

W piątek, 9.bm. w bazie Camp Echo w Diwaniji kpr. Piotra Nitę pożegnali dowódcy i koledzy z Polskiego Kontyngentu Wojskowego oraz przedstawiciele wszystkich armii, wchodzących w skład Wielonarodowej Dywizji Centrum Południe.

 

 

 

MON-FB
MON-Tweet