MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Pożegnanie żołnierzy jednostki GROM
2007-02-19

W poniedziałek, 19 lutego br., o godz. 13.30, w obecności ministra obrony narodowej Aleksandra Szczygło, na terenie jednostki wojskowej 2305 odbyła się uroczystość pożegnania żołnierzy GROM udających się na misję do Afganistanu.

Podczas ceremonii obecni byli także m.in.: szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Władysław Stasiak, szef Sztabu Generalnego WP generał Franciszek Gągor, z-ca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. bryg. Roman Polko, dowódca jednostki GROM płk Piotr Patalong, bp. polowy gen. dyw. Tadeusz Płoski oraz przedstawiciele kadry kierowniczej MON.
W trakcie uroczystości został odczytany rozkaz szefa Sztabu Generalnego o wyjeździe żołnierzy na misję, a na ręce dowódcy kontyngentu minister Aleksander Szczygło przekazał flagę narodową.
W swoim przemówieniu do żołnierzy minister ON Aleksander Szczygło powiedział:

Żołnierze,

Jesteście elitą Wojska Polskiego. Doborową jednostką, wybranymi z wybranych. Jako jedyni w Polsce dziedziczycie wspaniałe tradycje cichociemnych.  To zobowiązuje.
We wszystkich misjach, w których dotychczas braliście udział udowodniliście, że jesteście godni tej tradycji. Jestem przekonany, że misja afgańska stanie się kolejnym dowodem Waszego profesjonalizmu i wielkiej skuteczności.
GROM nie wyrusza do Afganistanu po raz pierwszy, zdajecie sobie zatem sprawę, jak trudne zadania tam czekają. Z oczywistych względów nie będę mówił o szczegółach sojuszniczych operacji specjalnych, przypomnę jednak, że efekty misji będą mieć wpływ na wiarygodność i spoistość NATO, które stanowi jeden z filarów naszego bezpieczeństwa.
Ministerstwo Obrony Narodowej zdaje sobie sprawę z wagi  tego rodzaju misji  i roli, jaką mogą w nich odegrać jednostki specjalne.
Ostateczny efekt podejmowanych działań  zależy jednak wyłącznie od Was. W ciągu siedemnastu lat istnienia GROM wielokrotnie potwierdzał, że    jest równorzędnym partnerem najlepszych tego   typu jednostek na świecie.  Jestem przekonany, że tak będzie również teraz. Jesteście żołnierzami z wyboru, najlepszymi z najlepszych. Pełnicie służbę, która  łączy się z największym ryzykiem, ale też ze świetnym przygotowaniem do jego podejmowania. Wasze umiejętności wojskowe, taktyczne i techniczne, są najwyższej klasy. Jestem o nie spokojny. Pewien jestem także Waszego  morale.
Żegnając Was chciałbym jednak przypomnieć, co jest ostatecznym celem
tej misji. Jest nim człowiek, a właściwie dobro tych ludzi, którym działania terrorystów uniemożliwiają normalną, godną egzystencję. Dla tych właśnie ludzi, udręczonych przez wojnę,  będziecie często ostatnią nadzieją. Na Was ciąży odpowiedzialność za ich życie i przyszłość.
Wierzę, że Wasze działania będą precyzyjne, skuteczne, niezawodne, że pomogą przywrócić normalność Afganistanowi i jego mieszkańcom.
Chciałbym również, byście pamiętali, że Wasze doświadczenia z tej misji wpłyną na rozwój sił specjalnych oraz  opinię sojuszników na temat Wojska Polskiego. Dlatego bardzo ważne jest, byście po raz kolejny wykazali się najwyższym profesjonalizmem i poświęceniem.
Jestem pewien, że sprostacie tym oczekiwaniom, że okażecie się godni tradycji stworzonej przez wszystkich ludzi, którzy przez kilkanaście lat kształtowali GROM. Mam tu na myśli także odeszłego niedawno pułkownika Leszka Drewniaka, który był wzorem żołnierza-profesjonalisty.

Życzę Panom  pomyślnego wykonania zadań,   Waszym rodzinom -  by czas rozłąki był jak najkrótszy. Będziemy czekać na Wasz szczęśliwy powrót. Wszystkiego najlepszego.


W imieniu Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz własnym, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Władysław Stasiak życzył wyjeżdżającym żołnierzom, aby rozpoczynająca się właśnie misja była „dobrze wypełniona (…) i udana pod każdym względem”. Obecny na uroczystości szef Sztabu Generalnego generał Franciszek Gągor, życzył z kolei, aby każde realizowane przez żołnierzy zadanie było jak najlepiej wykonane, a przy tym zachowane zostało pełne bezpieczeństwo. W imieniu wyjeżdżających na misję żołnierzy głos zabrał dowódca kontyngentu, który  zapewnił, że jego podwładni na pewno podtrzymają dobrą markę jednostki: „Zrobimy to, co do nas należy (…) i będziemy gotowi do następnego zadania ”
Biskup polowy gen. dyw. Tadeusz Płoski udzielił żołnierzom  błogosławieństwa i zapewnił o wsparciu modlitewnym w czasie, gdy będą pełnili swoja misję w Afganistanie. Tak jak wszyscy zebrani, życzył żołnierzom szybkiego i szczęśliwego powrotu do kraju.

Po zakończeniu uroczystości, w siedzibie jednostki odbył się krótki briefing prasowy, w którym udział wziął minister ON Aleksander Szczygło, szef Sztabu Generalnego WP generał Franciszek Gągor oraz dowódca GROMU płk Piotr Patalong. W trakcie konferencji prasowej Aleksander Szczygło powiedział, iż wyjazd żołnierzy GROM-u jest "elementem zobowiązań sojuszniczych". Zapewnił, iż żołnierze jednostki reprezentują "profesjonalizm najwyższej jakości". Minister poinformował, że oprócz realizowania zadań w ramach ISAF, żołnierze GROM-u będą współdziałać z siłami amerykańskimi. Szef Sztabu Generalnego generał Franciszek Gągor powiedział, iż żołnierze znajdą się w strukturze sojuszniczych sił specjalnych i w razie potrzeby będą wspierać działania polskiego batalionu manewrowego, jaki wejdzie w skład Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Dodał, że żołnierze osiągną wstępną gotowość bojową w kilknaście dni po przybyciu w rejon działania. W opinii dowódcy jednostki GROM płk. Piotra Patalonga zadania jakie czekają jego żołnierzy są niebezpieczne i różnią się od wykonywanych w Iraku. Jak podkreślił jednak płk Patalong żołnierze są profesjonalnie przygotowani do udziału w misji.

MON-FB
MON-Tweet


GALERIA