MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Wizyta ministra ON Aleksandra Szczygło w KG NATO i Dowództwie Połączonych Sił Sojuszniczych w Brunssum
2007-02-21

W dniach 20 - 21 lutego br. minister obrony narodowej Aleksander Szczygło przebywał w Brukseli i Brunssum.

Była to pierwsza zagraniczna wizyta po objeciu stanowiska szefa resortu Obrony Narodowej. Ministrowi towarzyszył: szef Sztabu Generalnego WP generał Franciszek Gągor oraz podsekretarz stanu w MON Bogusław Winid. Najważniejsze punkty wizyty w Brukseli (20.bm.) to spotkania z Sekretarzem Generalnym NATO Jaap de Hoop Schefferem, szefem Komitetu Wojskowego UE gen. Henrim Bentegeatem oraz szefem Komitetu Wojskowego Sojuszu Północnoatlantyckiego gen. Rayem Henaultem.
W Stałym Przedstawicielstwie RP przy NATO minister A. Szczygło przeprowadził rozmowy z akredytowanymi przy NATO ambasadorami: USA – Victorią Nuland i Niemiec – dr. Edmundem Duckwitz’em. Spotkał się także z polskimi dziennikarzami podczas konferencji prasowej. Podczas briefingu minister ON Aleksander Szczygło poinformował dziennikarzy m.in.: o tym, że żołnierze wchodzący w skład Polskiego Kontyngentu w Afganistanie będą stacjonować w trzech prowincjach: Ghazni, Paktika i Kandahar. W okolicach Kandahar stacjonować będą wyłącznie żołnierze z jednostki GROM. "Nikt nie ukrywa, że najtrudniejszy jest południowy fragment, czyli Kandahar (…) dlatego wysyłany jest tam GROM, jednostka najlepsza w Polsce" – podkreślił minister.
Odnosząc się do kwestii kontrwywiadowczego zabezpieczenia misji, minister zaznaczył , że „nie ma żadnych zagrożeń, oprócz tych, które wynikają z faktu, że żołnierze jadą do miejsc, które siłą rzeczy są miejscami niebezpiecznymi, gdzie mogą się zdarzyć rzeczy, których nie można przewidzieć".
Większość polskich żołnierzy dotrze do Afganistanu na przełomie marca i kwietnia. W trakcie pełnienia misji w Afganistanie polscy żołnierze będą współpracować m.in.: z amerykańską 82. Dywizją Powietrzno-Desantową oraz armią afgańską. Wspólnie będą prowadzić operacje mające na celu poszukiwanie składów nielegalnej broni oraz ładunków wybuchowych.
W środę, minister Aleksander Szczygło złożył wizytę w Dowództwie Połączonych Sił Sojuszniczych (JFC - Joint Force Command) w Brunssum. Głównym tematem rozmów, m.in. z jego dowódcą gen. Egonem Rammsem był stan obecny i zamierzenia związane z realizacją sojuszniczej operacji ISAF w Afganistanie, którą dowodzi JFC.
Minister Szczygło spotkał się również z Polskim Narodowym Przedstawicielem przy SHAPE gen. bryg. Andrzejem Kaczyńskim oraz naszymi oficerami z JFC.
Po spotkaniu z gen. Egonem Rammsem minister Szczygło powiedział dziennikarzom, że przygotowania Polaków do misji afgańskiej przebiegają zgodnie z planem. Pytany o poziom bezpieczeństwa żołnierzy w kontekście planowanego użycia naszych wojsk m.in. na południu Afganistanu minister ocenił, że "nie są to ćwiczenia na poligonie". "Wszyscy zdają sobie sprawę z poziomu zagrożenia, że nie jest to łatwa misja" - dodał. Minister podkreślił, że Polska jako jedno z nielicznych państw nie zgłosiła ograniczeń, jeśli chodzi o rozmieszczenie i użycie naszych żołnierzy w Afganistanie.
"Polskich wojsk będzie można użyć tam, gdzie będzie taka potrzeba, po to by misja nie była zlepkiem poszczególnych armii członkowskich NATO - np. Niemców, Brytyjczyków i Kanadyjczyków. By nie było sytuacji, że gdy przychodzi co do czego, to nie ma współdziałania, bo to nie ma sensu. Wojska muszą ze sobą współdziałać" - dodał.
Minister Szczygło, pytany o środki finansowe na działania CIMIC - grupy współpracy cywilno-wojskowej w Afganistanie poinformował, że rozmowy z resortem spraw zagranicznych na ten temat dobiegają końca. MON - jak zapowiedział - ma otrzymać z puli MSZ ok. 12 mln zł.


MON-FB
MON-Tweet