MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Uroczystość pożegnania żołnierzy udających się na misję do Afganistanu
2007-03-21

W środę, 21 marca br., o godz. 14.00 na wrocławskim lotnisku Strachowice odbyła się uroczystość pożegnania pierwszej grupy sił głównych Polskiego Kontyngentu Wojskowego udającej się na misję do Afganistanu.

W uroczystości udział wzięli m. in.: Minister Obrony Narodowej Aleksander Szczygło, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Minister Władysław Stasiak, szef Sztabu Generalnego WP generał Franciszek Gągor, dowódca Wojsk Lądowych gen. broni Waldemar Skrzypczak, przedstawiciele władz państwowych oraz samorządowych, zaproszeni goście, a także rodziny żołnierzy. Wśród 100-osobowej grupy wylatujących żołnierzy był także gen. bryg. Marek Tomaszycki, który w Afganistanie pełnić będzie obowiązki dowódcy kontyngentu oraz zastępcy dowódcy 4. Brygady armii amerykańskiej.

Podczas uroczystości minister Aleksander Szczygło powiedział: „Stoimy przed wielkim wyzwaniem misji afgańskiej, ma ona wymiar indywidualny, państwowy oraz globalny. Efekty misji afgańskiej będą bardzo długo wpływać na poziom światowehgo bezpieczeństwa, ale tez na poziom polskiego bezpieczeństwa. Będą miernikiem wiarygodności i skuteczności Sojuszu Północnoatlantyckiego. Udział w tej,jak dotychczas najtrudniejszej misji NATO, jest niezwykle ważny dla Polski. Wysyłając żołnierzy do Afganistanu inwestujemy w swoją przyszłość, pokazujemy, że jesteśmy partnerem silnym,partnerem dobrze przygotowanym, partnerem na którego można liczyć. Jednocześnie inwestujemy w Sojusz, który stanowi jeden z filarów bezpieczeństwa Polski, którego wsparcia chcemy być pewni w sytuacjach dla Polski najtrudniejszych. Uczestnictwo w operacji afgańskiej to ogromne wyzwanie dla Polski" (...) Minister Aleksander Szczygło uroczyście przekazał flagę państwową dowódcy POlskiego Kontyngentu Wojskowego gen. bryg. Markowi Tomaszyckiemu. Następnie dowódca Wojsk Lądowych gen. broni Waldemar Skrzypczak przekazał kontyngent w podporządkowanie dowódcy Dowództwa Operacyjnego. Błogosławieństwa odlatującym żołnierzom udzielili Ordynariusze Polowi Kościołów Wojskowych.

Podczas krótkiej konferencji prasowej, szef resortu ON zaznaczył, że misja afgańska jest "misją trudną, misją która jest obarczona dużym ryzkiem. Zrobiliśmy wszystko żeby poziom tego ryzyka obniżyć do takiego stopnia jak jest to możliwe". Minister Szczygło przypomniał, że polscy żołnierze jadą do Afganistanu aby "pomóc narodowi afgańskiemu w budowaniu normalnego życia, wyszkolić armię afgańską afgańskich żołnierzy oraz zniwelować wszelkie niebezpieczeństwo wynikające z aktów terrorystycznych, które dotykają nie tylko Azję, ale także kraje europejskie". Odnosząc się do sprawy umieszczenia w Polsce amerykańskich instalacji obrony przeciwrakietowej minister Aleksander Szczygło poinfomował, iż w celu wypracowania stanowiska strony polskiej, w przyszłym tygodniu zbierze się Rada Bezpieczeństwa Narodowego.

MON-FB
MON-Tweet


GALERIA