MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Gen. dyw. Andrzej Błasik nowym Dowódcą Sił Powietrznych
2007-04-19

W czwartek, 19 kwietnia 2007 r., w Pałacu Prezydenckim, Prezydent RP Zwierzchnik Sił Zbrojnych Lech Kaczyński, w obecności ministra obrony narodowej Aleksandra Szczygło, przedstawicieli Sejmu, Senatu, kierownictwa resortu ON, generalicji i biskupów polowych WP, awansował gen. bryg. Andrzeja Błasika do stopnia generała dywizji oraz mianował go na stanowisko Dowódcy Sił Powietrznych.

W uroczystości udział wzięli również piloci samolotów wielozadaniowych F-16, podchorążowie z Wyższej Oficerskiej Szkoły Sił Powietrznych oraz uczniowie z Lotniczego Liceum w Dęblinie. 
Prezydent gratulując nowemu dowódcy zaznaczył, że polska armia przeżywa okres istotnych przemian, które dotyczą wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych. „Polska potrzebuje armii silnej, dobrze zorganizowanej i  walecznej” wskazał Zwierzchnik Sił Zbrojnych. Wyraził zadowolenie z realizacji kontraktu na zakup wielozadaniowych samolotów F-16 oraz zaznaczył, że (…) trzeba unowocześniać sprzęt, który jest na wyposażeniu polskiego lotnictwa i wzmacniać obronę powietrzną naszego kraju (…).  
Były Dowódca Sił Powietrznych gen. broni Stanisław Targosz Postanowieniem Prezydenta RP z 19 kwietnia br., w uznaniu wybitnych zasług dla umacniania obronności i suwerenności kraju, został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. 


Gen. dyw. pil. Andrzej BŁASIK urodził się 11 października 1962 r. w Poddębicach. W 1981 r. ukończył Liceum Lotnicze, a następnie rozpoczął naukę w Wyższej Oficerskiej Szkole Lotniczej w Dęblinie. W 1985 r. ukończył WOSL, został promowany na stopień podporucznika i otrzymał tytuł pilota. Po promocji został przydzielony do 8. Pułku Lotnictwa Myśliwsko - Bombowego w Mirosławcu na stanowisko pilota, gdzie służył do 1986 r. W tym czasie wykonywał loty na samolotach Lim-6. Od stycznia 1987 r. został skierowany do 40. Pułku Lotnictwa Myśliwsko - Bombowego w Świdwinie, gdzie zdobywał doświadczenie lotnicze, wykonując loty na samolotach Su-22 i TS-11. W 40. plmb pełnił obowiązki na stanowiskach od st. pilota poprzez dowódcę klucza lotniczego, nawigatora eskadry, zastępcę dowódcy eskadry do dowódcy eskadry włącznie.
W 1989 r. uzyskał 1 klasę pilota wojskowego w lotnictwie myśliwsko - bombowym, a w 1991 r. został wyróżniony tytułem pilota roku 40. plmb. W latach 1993-95 studiował w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Po jej ukończeniu został skierowany do Szefostwa Lotnictwa w Dowództwie Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej, gdzie w latach 1995-2000 zajmował stanowiska: st. inspektora Oddziału Nawigacji, st. inspektora Oddziału Szkolenia a następnie st. specjalisty Oddziału Operacyjnego Szefostwa Wojsk Lotniczych. W tym czasie, (1998 r.) ukończył również kurs International Staff Officers Orientation Course (ISOOC) w Holenderskiej Akademii Obrony w Hadze. W styczniu 2001 r. został wyznaczony na stanowisko Szefa Szkolenia 2. Brygady Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu, a następnie w listopadzie 2002 r. na stanowisko Dowódcy 31. Bazy Lotniczej w Krzesinach. W dowód uznania za perfekcyjne zabezpieczenie ćwiczenia pk.” NATO Air Meet- 2003” oraz wzorowe wykonanie zadań szkoleniowych w 2003 roku Minister Obrony Narodowej nadał dowodzonej przez płk. Andrzeja BŁASIKA 31. Bazie Lotniczej tytuł honorowy „ Znak Honorowy Sił Zbrojnych RP”. W marcu 2004 roku objął stanowisko Szefa Oddziału Zastosowania Bojowego w Szefostwie Wojsk Lotniczych SP, następnie w maju 2004 roku został skierowany na studia w Szkole Wojennej Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (Air War College). Po ich ukończeniu Decyzją Ministra Obrony Narodowej z dnia 15 lipca 2005 roku został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 2. Brygady Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu. Miesiąc później, w dniu15 sierpnia Prezydent RP wręczył mu nominację na stopień generała brygady.
W dniu 19 kwietnia 2007 roku Prezydent RP - Zwierzchnik Sił Zbrojnych Lech Kaczyński awansował gen. Błasika do stopnia generała dywizji i wręczył nominację na stanowisko Dowódcy Sił Powietrznych.
Generał Andrzej BŁASIK jest pilotem pierwszej klasy z 1300 godzinami nalotu ogólnego, w tym 560 godzinami na samolocie Su-22. Na tym typie samolotu oraz na TS-11 ISKRA posiada uprawnienia instruktorskie do szkolenia we wszystkich warunkach atmosferycznych.
Interesuje się sportem, wędkarstwem, turystyką i fotografią. Jest żonaty i ma dwójkę dzieci. Jego żona Ewa jest magistrem administracji samorządowej, córka Joanna jest studentką filologii angielskiej, a syn Michał uczniem Liceum Ogólnokształcącego.
Za zasługi i osiągnięcia w służbie odznaczony:
– Złotym Medalem Za Zasługi Dla Obronności Kraju
– Srebrnym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny
– Brązowym Krzyżem Zasługi
 

MON-FB
MON-Tweet


GALERIA