MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Nowy komendant – rektor Akademii Obrony Narodowej
2007-05-09

W środę, 9 maja 2007 r. gen. bryg. dr hab. inż. Janusz Kręcikij został wyznaczony przez ministra ON Aleksandra Szczygło na stanowisko komendanta-rektora Akademii Obrony Narodowej.

Gen. bryg. Janusz Kręcikij jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych im. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu oraz Akademii Obrony Narodowej. Pełnił służbę w 11 batalionie i 16 pułku czołgów pływających w Słupsku, a potem w 3 Brygadzie Pancernej w Trzebiatowie. Pod koniec 1995 r. rozpoczął pracę w Akademii Obrony Narodowej, obejmując stanowisko asystenta w Katedrze Dowodzenia i Łączności Wydziału Wojsk Lądowych. Od 1998 r. kierował zespołem nauczycieli akademickich prowadzącym kursy integracji z NATO. Równolegle prowadził badania, których przedmiotem było dowodzenie w wojskach lądowych w aspekcie przynależności Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Rezultaty badań oraz zdobyte doświadczenia stały się podstawą do opracowania rozprawy doktorskiej pt.: Modyfikacja dowodzenia w wojskach lądowych w aspekcie integracji Polski z NATO. Rozprawa ta zajęła pierwsze miejsce w konkursie Rektora AON na najlepszą rozprawę doktorską w roku akademickim 1997/1998.
Od roku 1999 gen. bryg. J. Kręcikij pełnił obowiązki kierownika Zakładu Systemów Dowodzenia, a w 2002 r. został członkiem Rady Wydziału Wojsk Lądowych Akademii Obrony Narodowej. W czerwcu 2003 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego. W 2004 r. pełnił obowiązki asystenta dowódcy Wielonarodowej Dywizji Centralno- Południowej w Iraku. Rok później został wyznaczony na stanowisko Komendanta Instytutu Zarządzania i Dowodzenia.
Od 3 listopada 2006 r. był dyrektorem Departamentu Systemu Obronnego Biura Bezpieczeństwa Narodowego. 3 maja 2007 r. decyzją Prezydenta RP został mianowany na stopień generała brygady.
Gen. bryg. Janusz Kręcikij z ramienia Biura Bezpieczeństwa Narodowego uczestniczył w pracach nad nową-zintegrowaną koncepcją szkolnictwa na potrzeby bezpieczeństwa narodowego.

MON-FB
MON-Tweet