MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Zmiana na stanowisku szefa Inspektoratu MON ds. bezpieczeństwa lotów
2007-06-05

Płk dypl. pil. Ryszard Michałowski po 40 latach służby żegna się z mundurem. Odchodzącego do rezerwy oficera uroczyście pożegnało w dniu 5 czerwca br. kierownictwo Sztabu Generalnego WP na czele z szefem Sztabu gen. Franciszkiem Gągorem.

Ostatnie 11 lat służby płk Michałowski spędził w Inspektoracie MON ds. Bezpieczeństwa Lotów. Od roku 2004 do maja br. pełnił funkcję szefa tej instytucji. Swe obowiązki przekazał  płk. pil. Mirosław Grochowskiemu. 
W czasie uroczystości Szef Sztabu Generalnego WP przyjął meldunek o przekazaniu obowiązków szefa Inspektoratu BL i podziękował płk. Michałowskiemu za lata trudnej i niezwykle odpowiedzialnej służby. Pogratulował także awansu nowemu szefowi Inspektoratu BL płk. Mirosławowi Grochowskiemu. W uroczystości uczestniczyli także Radca MON gen. broni Lech Konopka oraz I zastępca Szefa SG WP gen. broni. Mieczysław Stachowiak.
Inspektorat MON ds. Bezpieczeństwa Lotów jest jednostką organizacyjną MON bezpośrednio podporządkowaną szefowi Sztabu Generalnego, powołaną do organizowania i  kierowania pracami komisji badań wypadków lotniczych lotnictwa państwowego, prowadzenia kontroli bezpieczeństwa lotów w lotnictwie SZ RP i realizacji zadań profilaktycznych po zaistniałych zdarzeniach lotniczych w lotnictwie państwowym.

* * *

Płk dypl. pil. Ryszard Michałowski służbę wojskową rozpoczął w 1968 r., wstępując do WOSL w Dęblinie, którą ukończył w 1971 r. jako podporucznik inżynier z 3 klasą pilota wojskowego. Do 1983 r. pełnił służbę w 45 plmsz na stanowiskach od starszego pilota do dowódcy eskadry. W 1978 r. ukończył Akademię Sztabu Generalnego. W latach 1983-1990 pełnił obowiązki zastępcy dowódcy pułku ds. szkolenia w 21 plrt i 7 plbr. W 1986 r. przeszkolił się na samoloty Su-22.
W latach 1990-1996 był starszym inspektorem w Dowództwie WLOP, Dowództwie 4 KL oraz pełnił obowiązki zastępcy dowódcy 3 DLMB. W latach 1996-2004 w Inspektoracie MON ds. BL zajmował stanowiska: starszego specjalisty, głównego specjalisty i inspektora. W 2004 r. został szefem tego Inspektoratu. Jest oficerem o wysokich kwalifikacjach i z dużym doświadczeniem. Jako instruktor wylatał 730 godzin, wychowując i szkoląc młodych pilotów. Jest pilotem I klasy na naddźwiękowych samolotach odrzutowych. Wykonał bezpiecznie 4621 lotów, uzyskując całkowity nalot 2600 godzin, w tym 800 godzin na samolotach naddźwiękowych. Wielokrotnie kierował lotami na lotnisku i na poligonie we wszystkich warunkach atmosferycznych. Wykonywał loty na samolotach TS-8 Bies, TS-11 Iskra, Lim-2, Lim-5, Lim-6bis i Su-22. Za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych był wielokrotnie wyróżniany, w tym: statuetką Ikara oraz dwukrotnie tytułem honorowym i odznaką „Zasłużony Pilot Wojskowy”. Odznaczony jest także Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

ZESPÓŁ PRASOWY
SZTABU GENERALNEGO WP   

MON-FB
MON-Tweet


GALERIA