MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

62 medale żołnierzy - sportowców w 2010 r.
2011-03-23

22.03. Warszawa. Podczas uroczystego spotkania podsumowującego działalność sportową Wojska Polskiego w 2010 r., szef Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Cieniuch w imieniu Ministra Obrony Narodowej wręczył wyróżnienia sportowcom wojskowym.

W uroczystości, która odbyła się w Sztabie Generalnym WP udział wzięli m.in.: podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, dowódcy Rodzajów SZ oraz przedstawiciele duchowieństwa.
Na spotkanie przybyli również Prezes Wojskowej Federacji Sportu, przedstawiciele polskich związków sportowych, wojskowych klubów sportowych, stowarzyszeń kultury fizycznej, a także medaliści – mistrzowie świata i Europy oraz mistrzowie sportu powszechnego Wojska Polskiego.
10 najlepszych żołnierzy – sportowców otrzymało tytuł ,,asa sportu powszechnego w 2010 r.” (mianem tym określa się najlepszych sportowców, wybieranych spośród wszystkich mistrzów Wojska Polskiego). W grupie tej znaleźli się ppłk Czesław Perłak, kpt. mar. Wojciech Miśliwiec, ppor. Agata Nalepa – Kamińska, st. chor. sztab. Andrzej Guzy, chor. Marta Szenk, chor. Arkadiusz Kozak, st. kapr. Jarosław Maćkowiak, bosm. Roman Elwart, kpr. Paulina Wota st. oraz szer. Krzysztof Pitura. Za najlepszą reprezentację sportu kwalifikowanego uznano reprezentację Wojska Polskiego w szermierce. Na miejscu drugim znalazła się reprezentacja Wojska Polskiego w zapasach w stylu wolnym, a miejsce trzecie należy do reprezentacji Wojska Polskiego w strzelectwie pistoletowym. Listę 10 najlepszych sportowców WP w 2010 r. w sporcie kwalifikowanym otworzył szer. Radosław Zawrotniak (GS WLąd. Warszawa – szermierka). W gronie tym znaleźli się również: st. szer. Krystyna Pałka (WZS Wrocław – biathlon); szer. Marcin Dołęga (WGS Bydgoszcz – ciężary);
szer. Magdalena Piekarska (GS WLąd. Warszawa – szermierka); st. szer. Henryk Szost (ZSSP Poznań – maraton); kpr. Piotr Małachowski (WZS Wrocław – LA); por. Sławomir Szpek (ZS MW Gdynia – strzelectwo); st. szer. Sylwa Gruchała (GS WLąd. Warszawa – szermierka); st. szer. Agnieszka Jerzyk (ZS SP Poznań – triatlon); st.szer. Adam Sobieraj (ZS SP Poznań – zapasy).
Szef Sztabu Generalnego WP, podczas uroczystości, wyróżnił medalem „Za zasługi w rozwoju kultury fizycznej w Wojsku Polskim” czterech żołnierzy: mjr. rez. Artura Preyera, st. chor. Andrzeja Tkaczyka, chor. Tomasza Muchę oraz mł. chor. Grzegorza Wawrzyniaka.
Dwudziestu dwóm sportowcom wręczono złote, srebrne i brązowe medale Międzynarodowej Rady Sportu – tzw. Gwiazdy CISM. Jest to odznaczenie za wybitne osiągnięcia sportowe w danej dyscyplinie oraz za wieloletnie, godne reprezentowanie sił zbrojnych swojego kraju na wojskowych mistrzostwach świata. Szczególnym wyróżnieniem jest przyznanie Podwójnej Złotej Gwiazdy CISM - wręczanej sportowcom, którzy przez wiele lat (minimum 9 razy) startowali w wojskowych mistrzostwach świata. To zaszczytne wyróżnienie otrzymali w tym roku sierż. Marcin Richert, sierż. Robert Banach, sierż. Adam Draczyński oraz por. Sławomira Szpek. Dołączyli oni tym samym do ,,elitarnego” dwuosobowego grona polskich żołnierzy, którzy do tej pory otrzymali to odznaczenie (chor. Andrzej Lamch i sierż. Jan Zakrzewski).
Podczas spotkania wyróżniono nie tylko zawodników, którzy w 2010 roku reprezentowali Polskę i siły zbrojne na międzynarodowych imprezach sportowych, ale także uhonorowano odznaczeniami i nagrodami dowódców jednostek wojskowych i rodzajów SZ, które w 2010 roku były gospodarzami wydarzeń sportowych. Listę nagrodzonych otworzyły w tej kategorii Siły Powietrzne, które zostały wyróżnione w klasyfikacji generalnej sportu powszechnego. Druga lokatę zajęła 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej, a na miejscu trzecim uplasowała się 12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana. Wyróżnienia otrzymały jednostki wojskowe, szkoły i centra szkolenia, które zaangażowane są w rozwój sportu wojskowego. Pierwsze miejsce w klasyfikacji szkolnictwa wojskowego w sporcie powszechnym przyznane zostało Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu. Najlepszą jednostką wojskową w Wojskach Lądowych została 12. Szczecińska Brygada Zmechanizowana, w Siłach Powietrznych 2. Skrzydło Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu, natomiast w Marynarce Wojennej Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce. Za najlepiej zorganizowaną w ubiegłym roku imprezę sportu powszechnego uznano Mistrzostwa Wojska Polskiego w tenisie ziemnym kadry zawodowej, które odbyły się 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu.
Specjalne wyróżnienie Wojskowej Federacji otrzymali prezes WKS ,,Wawel” Kraków Edward Stawiarz oraz szef Oddziału Wychowania Fizycznego i Sportu Zarządu Szkolenia P-7 SG WP płk Michał Bułkin.
Uroczystość była także okazją do złożenia gratulacji i podziękowań wszystkim żołnierzom -sportowcom, którzy w 2010 roku reprezentowali Polskę nie tylko na zawodach i olimpiadach organizowanych w kraju, ale także poza jego granicami. W dowód uznania i podziękowania za wkład włożony w rozwój pięcioboju wojskowego oraz godne reprezentowanie Wojska Polskiego w tej dyscyplinie na arenach sportowych Polski i świata uhonorowano zawodników kończących karierę sportową (chor. Arkadiusz Kozak, st. plut. Robert Szmaciński).
W imieniu wyróżnionych sportowców, organizatorom spotkania, trenerom i tym wszystkim, którzy zaangażowani są w rozwój sportu wojskowego, podziękował szer. Radosław Zawrotniak.

***
Rok 2010 podporządkowany został przygotowaniu Reprezentacji Wojska Polskiego do startu w V Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych w Rio de Janeiro - najważniejszej imprezy organizowanej pod patronatem Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego (CISM), która odbędzie się w lipcu 2011 r. Start w niej będzie swoistym sprawdzianem możliwość polskiej reprezentacji WP.
W sumie, w roku 2010, reprezentanci WP rywalizowali w 12 Wojskowych Mistrzostwach Świata i w 18 cywilnych Mistrzostwach Świata i Europy zdobywając łącznie 62 medale: 23 złote, 18 srebrnych
i 21 brązowych. W rywalizacji sportu powszechnego na szczeblu Wojska Polskiego uczestniczyło 23 reprezentacje współzawodniczących w 19 dyscyplinach sportowych. W 2010 roku zorganizowano i przeprowadzono na szczeblu centralnym 32 imprezy sportu powszechnego w tym rangi Mistrzostw Wojska Polskiego i centralnych zawodów sportowych. W powyższych zawodach uczestniczyło około 38 tys. żołnierzy zawodowych, kontraktowych oraz rezerwistów.


ZESPÓŁ PRASOWY SZTABU GENERALNEGO WP

MON-FB
MON-Tweet


GALERIA