MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Święto Wojskowej Służby Zdrowia
2011-04-05

5.04. Warszawa. Nowe kierunki działań Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia oraz dotychczasowe osiągnięcia na rzecz rozwoju opieki medycznej w polskiej armii zaprezentowane zostały w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego podczas głównych obchodów Święta Wojskowej Służby Zdrowia.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, odprawionej w intencji wojskowego personelu medycznego. Nabożeństwo celebrował Biskup Polowy Wojska Polskiego dr Józef Guzdek, który zwracając się do pracowników wojskowej służby zdrowia mówił: „wasz zawód jest jak misja, którą najlepiej określa słowo – powołanie”. 

Następnie w Centrum Konferencyjnym WP, podczas głównych obchodów,  Minister Obrony Narodowej Bogdan Klich podziękował lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym i wszystkim pracownikom wojskowej służby zdrowia za ich codzienną służbę zarówno w kraju, jak i poza granicami. "Mówi się, że przy wojsku medycyna być musi. Powinna być profesjonalna, jak profesjonalne są Siły Zbrojne. Powinna być wysoce specjalistyczna, jak wyspecjalizowane są Siły Zbrojne. Gwarantująca skuteczną pomoc, zarówno tu na miejscu, jak i tam, gdzie jest najbardziej potrzebna, na misjach wojskowych. Od niej zależy życie naszych żołnierzy” – powiedział minister. 

Obecny na uroczystości Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, złożył na ręce płk. Piotra Dzięgielewskiego serdeczne gratulacje i życzenia dla całego personelu medycznego z okazji święta wojskowej służby zdrowia. „Wasz osobisty wysiłek, wasze posłannictwo, umiłowanie zawodu pozwala optymistycznie patrzeć w przyszłość” – powiedział generał Cieniuch.      

Płk lek. Piotr Dzięgielewski, szef Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia, w swoim wystąpieniu wymienił wszystkie obszary działania Inspektoratu oraz wyzwania stojące przed wojskową służbą zdrowia. Mówił o kształceniu przyszłych żołnierzy-lekarzy, procesie przekazywania poza resort ON szpitali wojskowych tak, aby docelowo potencjał wojskowej służby zdrowia po restrukturyzacji rozmieszczony był w ośmiu Obwodach Profilaktyczno-Leczniczych. Ponadto, szef Inspektoratu zaznaczył, że z myślą o potrzebach żołnierzy poszkodowanych w misjach poza granicami kraju, utworzony został w Lądku Zdroju specjalistyczny ośrodek, który ma zapewnić im pełną opiekę medyczną i rehabilitacyjną oraz godne warunki do życia. Płk Dzięgielewski mówił także o tym, że w Inspektoracie Wojskowej Służby Zdrowia trwają końcowe prace nad uporządkowaniem funkcjonowania ambulatoriów w jednostkach wojskowych tak, aby wojskowa służba zdrowia znajdowała się jak najbliżej żołnierzy, zabezpieczając ich proces szkolenia, realizując profilaktykę zdrowotną i zapewniając bezpieczeństwo sanitarno-higieniczne. Wspomniał o wyposażeniu medycznym, szczególnie w misjach zagranicznych, które zapewnia najwyższy stopień zabezpieczenia medycznego – kołowe transportery Rosomak w wersji do ewakuacji medycznej, placówka drugiego poziomu rozwinięta w Afganistanie, wdrożone do służby sale kontenerowo – namiotowe pierwszego poziomu oraz nowoczesne zestawy medyczne, w tym indywidualne wyposażenie medyczne dla żołnierzy. 

Podczas uroczystości minister ON, w uznaniu zasług w dziedzinie rozwoju i umacniania obronności Rzeczpospolitej wręczył odznaczenia resortowe:

ZŁOTY MEDAL ZA ZASŁUGI DLA OBRONNOŚCI KRAJU dla:
Macieja Kisiela – podsekretarza stanu w MSWiA, głównego inspektora sanitarnego,
płk. Oktawiusza Antkowiaka – zastępcę dyrektora WIHiE,
ppłk. Andrzeja Jurkiewicza – szefa wydziału planowania budżetowego IWSZ,
płk. Tadeusza Nierebińskiego – głównego Inspektora Sanitarnego WP,

SREBRNY MEDAL ZA ZASŁUGI DLA OBRONNOŚCI KRAJU dla:
płk. Janusza Kocika – dyrektora WIHiE,
st. chor. szt. Mirosława Kondrackiego – specjalisty z Oddziału Nadzoru Właścicielskiego IWSZ,

BRĄZOWY MEDAL ZA ZASŁUGI DLA OBRONNOŚCI KRAJU dla:
ppor. Adama Kobrzyńskiego – specjalisty z Oddziału Personalnego IWSZ,
Adama Tarki – zastępcy dyrektora ds. mundurowych mazowieckiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia,
Ireny Waleckiej – dyrektor Departamentu Zdrowia w MSWiA,
Piotra Warczyńskiego – dyrektora departamentu organizacji i ochrony zdrowia w MZ. 

Szef IWSZ płk lek. Piotr Dzięgielewski zaznaczył, że „dzień wojskowej służby zdrowia to święto wszystkich tych, dla których powołaniem jest czynienie dobra na rzecz drugiego człowieka, wspieranie go w chorobie i niesienie ulgi w bólu i cierpieniu”. Podziękował wszystkim koleżankom i kolegom, związanym z wojskową służbą zdrowia oraz życzył pomyślności, a nade wszystko zdrowia.

Dla uczestników uroczystości została przygotowana wystawa sprzętu medycznego pozostającego aktualnie na wyposażeniu wojskowej służby zdrowia. Ekspozycję przygotowali pracownicy Centrum Reagowania Epidemiologicznego Sił Zbrojnych oraz Wojskowy Ośrodek Farmacji i Techniki Medycznej z Celestynowa.

ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch
rzecznik prasowy
Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia
www.iwsz.wp.mil.pl
MON-FB
MON-Tweet


GALERIA