MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Kanadyjskie odznaczenie dla śp. gen. Franciszka Gągora
2011-04-13

13.04. Warszawa. W środę w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego odbyła się uroczystość pośmiertnego nadania odznaczenia gen. Franciszkowi Gągorowi, który 10 kwietnia 2010 r. zginął w katastrofie pod Smoleńskiem.

„Dziękuję wszystkim za przybycie na tę jakże ważną dla mnie i dla moich dzieci uroczystość. Wzruszyło mnie niezmiernie, że zechcieliście przekazać mi odznaczenie pośmiertnie nadane Mojemu Mężowi. Wierzę, że przyjąłby je z najwyższym honorem i zaszczytem. Byłby z niego dumny, tak jak teraz my jesteśmy dumni z niego.” - powiedziała p. Lucyna Gągor,  małżonka  byłego szefa SG WP odbierając Wojskowy Krzyż Zasługi, który wręczył Jej w imieniu rządu Kanady  Szef Obrony Kanadyjskich Sił Zbrojnych gen. Walter J. Natynczyk.

Szef Obrony Kanady podkreślił wzajemne więzi łączące obu generałów. ,,Ceniłem bardzo gen. Gągora. Był moim przyjacielem, był przyjacielem Kanady. Wszyscy, którzy znaliśmy Franciszka czuliśmy się wzmocnieni Jego przyjaźnią i tak jak On kiedyś czynił nas mocniejszymi tak teraz my – jako rodzina – spotykamy się wspierając Jego rodzinę.”
 Zabierając głos szef Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Cieniuch   zaznaczył, że ,,odznaczenie jest symbolem trwałych i niepodważalnych osiągnięć śp. Franciszka oraz jego osobistego wkładu w proces rozwoju Sojuszu, a także budowanie i pogłębianie dwustronnych stosunków pomiędzy Siłami Zbrojnymi Polski i Kanady. Byliśmy dumni obserwując dzisiaj oficjalny moment wręczenia odznaczenia. Dla rodziny był on na pewno niezwykły. To medal dla człowieka, który dzielił całe swoje życie pomiędzy rodzinę i wojsko.” – dodał gen. Mieczysław Cieniuch.
Uroczystość  pośmiertnego nadania gen. Franciszkowi Gągorowi jednego z najwyższych kanadyjskich odznaczeń odbyła się 13. 04. br. w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. W ceremonii uczestniczyły również dzieci śp. gen. Franciszka Gągora, ambasador Kanady w Polsce, delegacja Kanadyjskich Sił Zbrojnych oraz przedstawiciele kierowniczej kadry i pracowników Sztabu Generalnego WP.

***
Wojskowy Krzyż Zasługi został ustanowiony przez królową Elżbietę II w 1984 roku. Jest kanadyjskim odznaczeniem nadawanym wybitnym osobistościom, które dokonały szczególnych czynów, zarówno na płaszczyźnie wojskowej jak i cywilnej. 

***
UZASADNIENIE NADANIA ODZNACZENIA
W imieniu jej Królewskiej Mości Królowej Kanady, gubernator generalny nadał „Wojskowy Krzyż Zasługi” (the Meritorious Service Cross - Military Division). Generałowi Franciszkowi Gągorowi.
Pełniąc obowiązki szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego od lutego 2006r.
aż po dzień swojej tragicznej śmierci w kwietniu 2010r. generał Gągor niejednokrotnie podczas pełnienia służby był nieocenionym dowódcą. Jego zaangażowanie na rzecz wzmocnienia kolektywnej obrony Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego czyniło zeń wielce cenionego członka Komitetu Wojskowego NATO. Był gorącym zwolennikiem wzmacniania współpracy pomiędzy Kanadą i Polską dla dobra sił zbrojnych naszych obu państw. W szczególności Jego wsparcie na rzecz współpracy bilateralnej pomiędzy polskimi i kanadyjskimi wojskami w Afganistanie przyniosły znaczące korzyści dla Kanady i dla Kanadyjskich Sił Zbrojnych.”

płk Andrzej WIATROWSKI
RZECZNIK PRASOWY SG WP

 
MON-FB
MON-Tweet


GALERIA