MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

AGAT - nowa jednostka Wojsk Specjalnych
2011-07-06

6.07. W Gliwicach odbyła się uroczystość z okazji rozformowania Oddziału Specjalnego ŻW i sformowania jednostki Wojsk Specjalnych AGAT.

W uroczystości uczestniczyli minister obrony narodowej Bogdan Klich, dowódca Wojsk Specjalnych gen. bryg. Piotr Patalong, komendant główny ŻW gen. bryg. Mirosław Rozmus, dowódca chorwackich sił specjalnych płk Nikola Zupanic, przedstawiciele Sztabu Generalnego WP oraz lokalnych jednostek wojskowych i instytucji. W tym wydarzeniu uczestniczyła także kierownicza kadra Żandarmerii Wojskowej i Wojsk Specjalnych.

"Coś się kończy, coś nowego się rozpoczyna. Utworzenie jednostki Wojsk Specjalnych AGAT to krok w bardzo dobrym kierunku" – powiedział minister Bogdan Klich podkreślając, że brakowało tej jednostki na mapie Wojsk Specjalnych. Tym samym AGAT dołączył do grona czterech jednostek Wojsk Specjalnych: GROM-u, Formozy, NIL-a i jednostki komandosów z Lublińca.

AGAT będzie lekką jednostką szturmową o charakterze powietrznodesantowym, wykonującą akcje bezpośrednie w ugrupowaniu i na tyłach przeciwnika. Ma być również pierwszym miejscem, gdzie trafią żołnierze, którzy w przyszłości, jeśli się sprawdzą, będą mogli przejść do innych jednostek Wojsk Specjalnych.

Zasadniczym zadaniem nowo sformowanej jednostki specjalnej będzie zabezpieczanie kinetyczne operacji specjalnych prowadzonych przez operatorów GROM-u, Formozy czy Jednostki Wojskowej Komandosów. Adekwatnie do swojego przeznaczenia AGAT zostanie wyposażony w cięższy sprzęt, m.in. broń przeciwpancerną, maszynową i przeciwlotniczą.

Pomysłodawcą utworzenia jednostki jest gen. dyw. Bogusław Pacek, doradca ministra obrony, były komendant główny Żandarmerii Wojskowej i twórca trzech Oddziałów Specjalnych Żandarmerii Wojskowej (Warszawa, Mińsk Mazowiecki, Gliwice).

Dokumenty o rozformowaniu Oddziału Specjalnego ŻW w Gliwicach i sformowaniu AGAT-u podpisali dotychczasowy dowódca Oddziału Specjalnego ŻW w Gliwicach płk Dariusz Siekiera i dowódca AGAT-u płk Sławomir Berdychowski, były oficer GROM-u i Dowództwa Wojsk Specjalnych.

Komendant główny ŻW gen. bryg. Mirosław Rozmus złożył szefowi resortu obrony narodowej meldunek o rozformowaniu Oddziału Specjalnego ŻW w Gliwicach, a dowódca Wojsk Specjalnych gen. bryg. Piotr Patalong zameldował sformowanie nowej jednostki AGAT i przejęcie jej w podporządkowanie Dowództwa Wojsk Specjalnych.

Podczas uroczystości dotychczasowy komendant i byli już żołnierze OSŻW w Gliwicach pożegnali sztandar, który trafi do Muzeum Wojska Polskiego.

Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów. Dotychczasowi specżandarmi po raz pierwszy maszerowali w zielono-czarnych beretach.

Oprawę muzyczną zapewniła wojskowa orkiestra reprezentacyjna z Radomia.

***

Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Gliwicach powstał z początkiem 2005 r. w miejsce rozformowanego 19 batalionu Obrony Terytorialnej. Powstanie jednostki było związane z wyzwaniami naszych czasów: zagrożeniem światowym terroryzmem, obecnością polskich sił zbrojnych w nowych sojuszach wojskowych oraz znacznym zwiększeniem udziału w misjach pokojowych. Do zadań Oddziału należało zapewnianie wsparcia policyjnego jednostkom Sił Zbrojnych RP biorącym udział w połączonych operacjach, misjach stabilizacyjnych, pokojowych, prowadzonych przez ONZ, NATO, UE, OBWE lub wynikających z innych porozumień międzynarodowych, a także w operacjach ratowniczych i humanitarnych.

Żandarmi z Gliwic uczestniczyli w misjach w: Iraku, Demokratycznej Republice Konga, Libanie, Syrii, Kosowie, Bośni i Hercegowinie, Republice Czadu i Afganistanie.

W 2007 r. policje wojskowe Czech, Słowacji, Chorwacji i polska Żandarmeria Wojskowa powołały Wielonarodowy Batalion Policji Wojskowej NATO (MNMPBAT). OSŻW w Gliwicach wydzielił na potrzeby MNMPBAT część sztabu oraz kompanię manewrową.

W 2006 r. OSŻW w Gliwicach został nadany Znak Honorowy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. 2 maja 2009 r. Oddział został wyróżniony przez Prezydenta RP flagą państwową, zaś 18 marca 2011 r. podczas dorocznej odprawy rozliczeniowo-koordynacyjnej kierowniczej kadry Ministerstwa Obrony Narodowej i Sił Zbrojnych RP, za szczególne osiągnięcia w 2010 r., gliwicka jednostka została wyróżniona przez Ministra Obrony Narodowej tytułem „Przodujący Oddział Wojska Polskiego”.

Tekst i zdjęcia: Wydziały Prasowe DWS i KGŻW

* * *
HISTORIA POWSTANIA JEDNOSTKI

Formowanie Jednostki Wojskowej AGAT rozpoczęto na mocy Decyzji Ministra Obrony Narodowej p. Bogdana Klicha z dnia 18 marca 2011r. Termin sformowania jednostki określono do 30 czerwca 2011r. Z dniem 1 lipca 2011r. jednostka rozpoczęła funkcjonowanie w strukturach Wojsk Specjalnych.

W skład AGAT-u weszła znaczna część żołnierzy rozformowanego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej. Przed nimi trudny okres przygotowania do zdania kwalifikacji oraz selekcji (testów sprawdzających przydatność żołnierzy do służby w Wojskach Specjalnych). Zasadnicza część testów zostanie przeprowadzona do końca bieżącego roku. Cały proces kwalifikacji, selekcji i oceny przydatności kadry pozyskanej z OS ŻW Gliwice zakończy się w przyszłym roku. W 2012 roku rozpocznie się również szkolenie pierwszej grupy operatorów nowej jednostki. Do końca 2014r. pierwszy moduł bojowy jednostki ma osiągnąć pełne zdolności operacyjne (wstępna gotowość do końca 2012r.). Jednostka jako całość ma być gotowa do prowadzenia działań zgodnie z przeznaczeniem do końca 2016r. Dowódcą Jednostki został płk Sławomir Berdychowski, oficer Dowództwa Wojsk Specjalnych.
 
ZADANIA JEDNOSTKI

Jednostka AGAT przeznaczona jest do prowadzenia lądowych akcji bezpośrednich, operacji przeciwpartyzanckich i przeciwterrorystycznych oraz ochrony infrastruktury krytycznej. Jednostka może prowadzić operacje samodzielnie lub poprzez wydzielenie sił do składu Zadaniowych Zespołów Bojowych Wojsk Specjalnych. Podczas działania w ramach ZZB Wojsk Specjalnych priorytetowym zadaniem jednostki będzie izolowanie szturmowanego obiektu od zewnątrz i uniemożliwienie przeciwnikowi udzielenia mu wsparcia, a równocześnie umożliwienie siłom własnym zdominowania przeciwnika znajdującego się na obiekcie i zdobycie go. W tym celu AGAT ma być mocniej nasycony w broń ppanc. i maszynową, w porównaniu do innych jednostek Wojsk Specjalnych. Ma to umożliwić jednostce zdolność nawiązania wyrównanej walki, w ograniczonym czasie, z przeważającymi wojskami regularnymi przeciwnika. AGAT będzie w przyszłości priorytetową lekką jednostką szturmową w naszych Siłach Zbrojnych, specjalizującą się w wykonywaniu akcji bezpośrednich na tyłach i w ugrupowaniu przeciwnika. Typowe zadanie dla Jednostki AGAT będzie brzmiało: „zniszczyć” lub „znaleźć i zniszczyć”.

 
MON-FB
MON-Tweet


GALERIA