MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Uroczystości Święta Wojsk Lądowych z udziałem Prezydenta RP
2011-09-12

12.09. Drawsko Pomorskie. W poniedziałek w 328. rocznicę wiktorii wiedeńskiej na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim odbyły się uroczyste obchody Święta Wojsk Lądowych.

Tegoroczne święto zbiegło się ze szkoleniem poligonowym pododdziałów 12 Dywizji Zmechanizowanej i 12 Brygady Zmechanizowanej. Dlatego dowódca Wojsk Lądowych generał broni Zbigniew Głowienka zdecydował o zorganizowaniu święta w Drawsku Pomorskim.

Obchody poprzedziła uroczysta msza święta odprawiona 11 września przez Wikariusza Generalnego Ordynariatu Polowego księdza Januarego Wątrobę. W homilii kapłan podkreślał znaczenie obowiązku żołnierskiego oraz zwracał uwagę na trud i zaangażowanie żołnierzy Wojsk Lądowych w wykonywanie zadań w kraju i poza jego granicami.

Główna część obchodów odbyła się 12 września na terenie poligonu drawskiego. W uroczystym apelu udział wzięli: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Bronisław Komorowski, Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej, Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Mieczysław Cieniuch, dowódcy rodzajów sił zbrojnych, dowódcy jednostek wojskowych, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, młodzież oraz kadra i pracownicy wojska Wojsk Lądowych.

Zwracając się do przybyłych dowódca Wojsk Lądowych generał broni Zbigniew Głowienka podkreślał znaczenie odsieczy wiedeńskiej z roku 1683, także dla późniejszych losów państwa i oręża polskiego. „Bitwa pod Wiedniem rozsławiła daleko poza granice naszego kontynentu imię wielkiego wodza Jana III Sobieskiego. Tym orężnym sukcesem my Polacy chlubimy się do dziś. Jestem przekonany, że dzisiejsze święto i udział w nim tak znamienitych gości, to dowód na to że Wojska Lądowe cieszą się uznaniem. Współczesne Wojska Lądowe to spadkobiercy tych walecznych żołnierzy sprzed kilkuset lat. Obecni żołnierze służą na wszystkich misjach poza granicami kraju, w których bierze udział Polska: w Afganistanie, Bośni i Hercegowinie, w Iraku i Kosowie. W tym uroczystym dniu chcę wyraźnie podkreślić, iż wysiłek żołnierzy nie idzie na marne. Oni wykazują się bohaterstwem, wysokimi kwalifikacjami, poświęceniem i oddaniem. Jestem dumny z naszych żołnierzy skutecznie występujących w obronie słabszych” – akcentował generał broni Zbigniew Głowienka.

„To wyjątkowe miejsce, które znam i cenię bo można tu było widzieć wiele ćwiczeń i potu żołnierskiego, który wsiąkał w tę ziemię poligonową. W takim miejscu najłatwiej ocenić to gdzie jesteśmy dzisiaj, jako państwo polskie, gdzie jesteśmy jako Siły Zbrojne; na jakim etapie jesteśmy, w którą stronę zmierzamy i czy idziemy w dobrym tempie” – powiedział Prezydent Bronisław Komorowski przemawiając do zebranych na zbiórce. „Dziękuję za to, że mogę świętować dzisiaj na poligonie drawskim, gdzie wykuwa się wartości ważne dla rzemiosła żołnierskiego, gdzie wykuwają się ludzkie charaktery i umiejętności dowódcze, tam gdzie sprawdza się sprzęt. Chciałem przy okazji święta złożyć wszystkim żołnierzom Wojsk Lądowych i pracownikom wojska moje serdeczne gratulacje i podziękowania. Proszę o przekazanie moich podziękowań także w jednostkach wojskowych i w swoich rodzinach” – prosił Zwierzchnik Sił Zbrojnych. Odnosząc się do zmian, jakie zachodzą w całych Siłach Zbrojnych Prezydent podkreślał, że Wojska Lądowe dźwigają na swoich barkach ogrom zadań, realizowanych zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. „W tym szczególnym dniu dziękuję Wam za wysiłek, który wkładacie tu w kraju, ale także ten, który przyczynił się do niesienia pomocy tym, którzy tego potrzebują na całym świecie. Wojskom Lądowym należy się nasza polska wdzięczność za służbę poza granicami kraju” – mówił Bronisław Komorowski.   

W czasie zbiórki Prezydent i Minister Obrony Narodowej odznaczyli żołnierzy i pracowników wojska odznaczeniami i medalami resortowymi. Z rąk Bronisława Komorowskiego odznaczenia otrzymali między innymi: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski generał dywizji Andrzej Malinowski; Wojskowy Krzyż Zasługi pułkownik Tadeusz Kurek i podpułkownik Grzegorz Zbrzeżny; Złoty Medal Za Długoletnią Służbę pułkownik Zbigniew Teresiak, Jerzy Dąbrowski, Jerzy Główka, Jerzy Patoka; Srebrny Medal Za Długoletnią Służbę pułkownik Dariusz Parylak, podpułkownik Tadeusz Drozdowski; Brązowy Medal Za Długoletnią Służbę podpułkownik Piotr Lisowski i major Mariusz Cichowicz. Gwiazdy Iraku otrzymali: generał brygady Marek Sokołowski, generał brygady pilot Dariusz Wroński, pułkownik Marek Dragan, pułkownik Wiesław Marszałek, pułkownik Dariusz Górniak, pułkownik Wiesław Mitkowski, Anna Pędzior i Jacek Matuszak; Gwiazdy Afganistanu otrzymali: generał dywizji Jerzy Biziewski, generał brygady Krzysztof Motacki, major Michał Romańczuk, starszy chorąży Tomasz Szczur i chorąży Jacek Szatkowski.

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak odznaczył między innymi Złotym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny generała brygady Andrzeja Tuza i pułkownika Marka Stolarza.
Po uroczystym wręczeniu odznaczeń generał brygady Andrzej Danielewski poprowadził defiladę. W przemarszu wzięło udział 13 pododdziałów i ponad 60 jednostek sprzętu, w tym między innymi: KTO Rosomak, czołgi Leopard 2A4, BWP, armatohaubice Dana i wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta. Nad defilującymi pododdziałami przeleciały śmigłowce Mi-24, W 3 Sokół i W-3 PL Głuszec.
W trakcie obchodów święta Prezydent oraz zaproszeni goście obserwowali pokaz działania Taktycznej Grupy Bojowej wystawionej przez 1 Batalion Zmechanizowany z 12 Brygady zmechanizowanej wspartej przez kompanię czołgów Leopard z 10 Brygady Kawalerii Pancernej, artylerię i śmigłowce. Poza zajęciami na pasie taktycznym Bucierz goście mieli okazję obserwować dwa pokazy dynamiczne na Ziemsku, których tematem były działania kompanii powietrznodesantowej w ugrupowaniu przeciwnika i działania elementu rozpoznawczego po nawiązaniu kontaktu ogniowego z przeciwnikiem. Dopełnieniem była wystawa statyczna sprzętu i uzbrojenia wojskowego będącego w wyposażeniu Wojsk Lądowych.

Uroczyste obchody święta Wojsk Lądowych zakończył żołnierski festyn nad jeziorem Ostrowickim, gdzie zebranym zaprezentowały się zespoły artystyczne.     

Tekst: Wydział Prasowy DWL
Zdjęcia: st. chor. Grzegorz Litwin

MON-FB
MON-Tweet


GALERIA