MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Ceremonia pogrzebowa bohaterów spod Wizny
2011-09-10

10.09. W sobotę, w kościele parafialnym w Wiźnie odbyła się ceremonia pogrzebowa kpt. Władysława Raginisa i por. Stanisława Brykalskiego. Żołnierze ci zapisali się na kartach historii Polski bohaterską obroną odcinka „Wizna” – bitwy zwanej polskimi Termopilami.

Po mszy św., na Górze Strękowej koło Wizny odbył się symboliczny pochówek ekshumowanych szczątków obrońców Wizny. Szczątki kpt. Raginisa i por. Brykalskiego spoczęły w mogile wojennej, urządzonej we wnętrzu rozbitego schronu dowodzenia obroną odcinka Wizna.

W uroczystościach Ministerstwo Obrony Narodowej reprezentował wiceadmirał Waldemar Głuszko i pan Krzysztof Sikora, radca generalny-koordynator w pionie sekretarza stanu MON.

Uroczystości zostały zorganizowane dokładnie w 72. rocznicę śmierci bohaterskich obrońców Wizny. Oficerowie przez kilkadziesiąt lat spoczywali w bezimiennej mogile. W sierpniu br. Stowarzyszenie „Wizna 1939” przeprowadziło prace ekshumacyjne. Zakład Medycyny Sądowej w Białymstoku na podstawie badań genetycznych potwierdził, że w mogile spoczywają szczątki kpt. Raginisa i por. Brykalskiego. 

 
Bitwa pod Wizną, która rozegrała się w dniach 7-10 września 1939 r., była jednym z najbardziej bohaterskich epizodów kampanii wrześniowej. Pas o szerokości 9 km zamykał ważną arterię komunikacyjną na odcinkach Łomża-Białystok i Zambrów-Osowiec. Dowodzona przez kpt. Raginisa kompania, licząca 720 żołnierzy stawiała opór 42 – tysięcznemu „XIX Korpusowi Armijnemu” pod dowództwem gen. Heinza Guderiana. Pomimo wyraźnej dysproporcji sił, obrona odcinka Wizna pozwoliła na zatrzymanie wojsk przeciwnika na 2 dni. W tym czasie w Warszawie powstała armia złożona z żołnierzy ściągających do stolicy z różnych części kraju, a wiele polskich jednostek zyskało czas na wycofanie się do Rumunii.

Kapitan Władysław Raginis urodził się 27 czerwca 1908 r. w Dźwińsku na Łotwie. Po ukończeniu gimnazjum w Wilnie, wstąpił w 1927 r. do Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie. Edukację wojskową kontynuował w Oficerskiej Szkole Piechoty. Następnie służył w stopniu porucznika w 76. Pułku Piechoty w Grodnie pełniąc funkcję dowódcy plutonu. W połowie lat 30. był również instruktorem-wykładowcą w Szkole Podchorążych Piechoty. W roku 1939 dowodził 3. kompanią batalionu ciężkich karabinów maszynowych „Sarny” w Korpusie Ochrony Pogranicza. 2 września 1939 r. kapitan Raginis objął dowodzenie nad całością obrony odcinka „Wizna”. Wraz ze swoim zastępcą por. Stanisławem Brykalskim złożyli przysięgę, że będą bronić powierzonej pozycji póki życia im starczy. Po wyczerpaniu zapasów amunicji kpt. Raginis rozkazał żołnierzom złożenie broni i oddanie się do niewoli. Ciężko ranny pozostał na stanowisku dowodzenia. 10 września 1939 r. popełnił samobójstwo rozrywając się granatem. Został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Złotym Orderu Wojennego Virtuti Militari (13 maja 1970 r.) i  Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski (28 sierpnia 2009 r.)

Porucznik Stanisław Brykalski pseudonim Kogutek, urodził się 6 kwietnia 1912 r. w Słomnikach. Po ukończeniu gimnazjum w Miechowie i w Krakowie, wstąpił do krakowskiej szkoły podchorążych. W roku 1938 odbył przeszkolenie wojskowe i został mianowany do stopnia porucznika. W tym samym roku został powołany do Wojska Polskiego i wcielony do 71. pułku piechoty. Objął stanowisko dowódcy artylerii. Podczas kampanii wrześniowej 1939 r. był zastępcą kpt. W. Raginisa na umocnieniach obronnych, na odcinku frontu „Wizna”. Porucznik Stanisław Brykalski zginął trafiony odłamkiem pocisku.

Fot. Andrzej Wilkiel
MON-FB
MON-Tweet


GALERIA