MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Pożegnanie zmarłego żołnierza
2011-12-28

W środę, 28 grudnia 2011 roku, odbyła się ceremonia pogrzebowa śp. sierżanta Zbigniewa Biskupa, żołnierza 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, który 22 grudnia 2011r. zmarł w Afganistanie.

Uroczystości pogrzebowe sierżanta Zbigniewa Biskupa odbyły się w miejscowości Zachorzów w gminie Sławno koło Opoczna. W ostatniej drodze kawalerzyście towarzyszył Podsekretarz Stanu w MON ds. Polityki Obronnej Zbigniew Włosowicz, zastępca Szefa Sztabu Generalnego WP gen. broni pilot Sławomir Dygnatowski, Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych gen. broni Edward Gruszka, Szef Szkolenia Wojsk Lądowych generał dywizji. Marek Tomaszycki oraz Szef Wojsk Aeromobilnych generał brygady pilot Dariusz Wroński.
Oprócz najbliższej rodziny, w ceremonii wzięli udział również przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, a także mieszkańcy gminy Sławno oraz żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej im. Księcia Józefa Poniatowskiego z Tomaszowa Mazowieckiego na czele z czasowo pełniącym obowiązki dowódcą brygady pułkownikiem Tomaszem Czechowskim. Przed mszą żałobną,
celebrowaną wspólnie przez Wikariusza Generalnego Ordynariatu Polowego WP ks. prałata kanonika płk. Januarego Wątrobę, kapelana Brygady księdza ppłk. prałata Wiesława Okonia i proboszcza parafii ks. Romana Kunę, odczytano postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o odznaczeniu pośmiertnym sierżanta Zbigniewa Biskupa Wojskowym Krzyżem Zasługi z Mieczami za sumienną służbę w czasie działań bojowych, przeciwko aktom terroru podczas użycia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa w czasie pokoju w warunkach szczególnie niebezpiecznych oraz nadaniu Gwiazdy Afganistanu za nienaganną służbę w Polskim Kontyngencie Wojskowym w ramach X zmiany. Odznaczenia, w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, dokonał Podsekretarz Stanu Zbigniew Włosowicz.
Pogrzeb sierżanta Zbigniewa Biskupa odbył się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Asystę honorową wystawili żołnierze z pododdziału, w którym służył kawalerzysta – 7 Dywizjonu Lotniczego. Salwa honorowa była ostatnim hołdem, jaki swojemu koledze oddali tego dnia kawalerzyści.
Śp. sierżant Zbigniew Biskup całą swoją służbę wojskową związał z 25 Brygadą Kawalerii Powietrznej. Rozpoczynał ją, jako żołnierz służby zasadniczej w 1997 roku. Od 2000 roku był żołnierzem służby kontraktowej, a od września tego roku pełnił służbę stałą. Na co dzień zajmował stanowisko starszego technika śmigłowca w 7 dywizjonie lotniczym. W trakcie służby w Islamskiej Republice Afganistanu służył w Samodzielnej Grupie Powietrzno-Szturmowej. Była to jego czwarta misja. Poprzednio służył w V i X zmianie w Iraku i VII zmianie w Afganistanie. W opinii przełożonych był żołnierzem wzorowym. W kraju pozostawił żonę i syna.

Cześć Jego Pamięci

GALERIA

Tekst i zdjęcia: kpt. Ewelina Osuchowska-Rybka


23 grudnia w bazie Ghazni odbyło się pożegnanie zmarłego dzień wcześniej sierżanta Zbigniewa Biskupa.

W ostatniej drodze sierżantowi Biskupowi  towarzyszyli przełożeni, koledzy i przyjaciele z Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW). Podczas tej smutnej uroczystości zmarłego żołnierza pożegnał dowódca PKW w Afganistanie, generał brygady Piotr Błazeusz, mówiąc "często nie potrzeba kuli czy ładunku wybuchowego by los zabrał jednego z nas ..."
Podczas ceremonii pożegnania, w imieniu kolegów z Samodzielnej Grupy  Powietrzno - Szturmowej (SGPSz), w której służył sierżant Biskup, głos zabrał kapitan Piotr Popielski. "Byłeś rzetelny i pracowity. Zawsze mogliśmy liczyć na słowa otuchy od Ciebie. Kto teraz będzie doglądał naszych śmigłowców?"
Okryta biało-czerwoną flagą trumna w asyście honorowej, została przeniesiona do śmigłowca. Przed ostatnią drogą do kraju żołnierze z  SGPSz wystrzelili race dając sygnał, że pamięć o Zbyszku ciągle będzie w naszych sercach.

Cześć Jego pamięci!

Tekst: Jacek Thomas Sekcja Informacyjno - Prasowa, X Zmiana PKW Afganistan
***

Komunikat Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych
22.12. Z głębokim ubolewaniem Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych informuje, że w dniu 22 grudnia po południu w polskim szpitalu w Ghazni na Oddziale Intensywnej Terapii zmarł sierż. Zbigniew Biskup.
Przyczyny śmierci naszego żołnierza są obecnie wyjaśniane przez służby medyczne Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Nie mają one  związku z działaniami bojowymi. Sierżant Biskup był w trakcie leczenia szpitalnego. Rodzina została powiadomiona o zdarzeniu.


Zmarły podoficer służył w Afganistanie od ponad dwóch miesięcy. Była to jego czwarta misja poza granicami kraju. Wcześniej dwukrotnie służył w ramach PKW Irak (lipiec 2005 - marzec 2006 oraz styczeń - sierpień 2008) oraz w Afganistanie (maj - listopad 2010).Pełnił obowiązki starszego technika śmigłowca w Samodzielnej Grupie Powietrzno-Szturmowej wchodzącej w skład PKW.

Pozostawił żonę i dziewięcioletniego syna. Miał 35 lat.
   

RZECZNIK PRASOWY
DOWÓDZTWA OPERACYJNEGO
SIŁ ZBROJNYCH

ppłk Mirosław OCHYRA
MON-FB
MON-Tweet


GALERIA