MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

POWRÓT ORP „BŁYSKAWICA”
2012-01-03

We wtorek, 3 stycznia, okręt-muzeum ORP „Błyskawica” zacumował na swoim „starym” miejscu (Nabrzeże Pomorskie, skwer Kościuszki). Tym samym zakończyły się ponad 3-miesięczne prace remontowe w Stoczni Remontowej „Nauta S.A.” przygotowujące okręt do nowego sezonu wystawienniczego. Załoga okrętu będzie jeszcze prowadziła prace wykończeniowe przez kilka tygodni.

W ramach prac stoczniowych wykonane zostały m.in.: piaskowanie części dennej, obłożenie nowym poszyciem części dennej okrętu oraz zabezpieczenie farbami antyporostowymi. Zamontowany został nowy system chroniący przed korozją elektrolityczną oraz wyremontowano pokład główny – lewą burtę i część rufową. Zamontowano nowy kabestan rufowy, przeprowadzono kompleksowy remont kambuza okrętowego, pokładu za gablotami wystawienniczymi, zbiorników oraz naprawę centralnego ogrzewania w części rufowej wraz z wymianą kotła C.O.

Załoga okrętu – muzeum ORP „Błyskawica” przez cały czas remontu stoczniowego uczestniczyła w wykonywanych pracach. Nadzorowała także ich prawidłowość oraz zabezpieczała je pod kątem ochrony przeciwpożarowej. Po zakończonym remoncie stoczniowym pozostałe prace wykończeniowe wykonają już sami marynarze z ORP „Błyskawica”, którzy przeprowadzą między innymi konserwację uzbrojenia okrętowego, malowanie pokładów i nadbudówek oraz nowego kamuflażu okrętu.

Niszczyciel ORP „Błyskawica”, obok bliźniaczej jednostki ORP „Grom”, był najnowocześniejszym okrętem przedwojennej Marynarki Wojennej. Jednostkę zbudowano w angielskiej stoczni J. Samuel White & Co. Ltd w Cowes, a polską banderę podniesiono na niej 25 listopada 1937 roku. W czasie wojny okręt przepłynął 150 tysięcy mil morskich, eskortował 83 konwoje, uczestniczył w 108 patrolach i operacjach morskich, brał udział w zniszczeniu dwóch i uszkodzeniu sześciu okrętów nawodnych oraz zniszczeniu dwóch statków handlowych przeciwnika, uszkodził trzy okręty podwodne i zestrzelił 4 samoloty na pewno i 2 prawdopodobnie. Trzykrotnie uległ uszkodzeniom podczas wypełniania zadań bojowych. W uznaniu swych wojennych zasług ORP „BŁYSKAWICA”, jako jedyny okręt, został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Po zakończeniu wojny okręt powrócił do Gdyni. Przez dwadzieścia lat eksploatowany był jako klasyczny niszczyciel. Od 1976 roku jest okrętem-muzeum, który rocznie odwiedza kilkadziesiąt tysięcy turystów z Polski i zagranicy. ORP „Błyskawica” to najstarszy na świecie okręt tej klasy i jeden z niewielu zachowanych okrętów, które brały czynny udział w II wojnie światowej. Jest już tradycją, że na jego pokładzie odbywają się najważniejsze uroczystości i ceremonie Marynarki Wojennej.


kmdr ppor. Piotr Adamczak
z-ca rzecznik prasowego dowódcy MW
tel. 511-788-108
rzecznik@mw.mil.pl


 

MON-FB
MON-Tweet