MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Wizyta szefa SG WP w USA
2012-01-10

9.01. Spotkaniem w Pentagonie z gen. Martinem E. Dempseyem Przewodniczącym Połączonego Kolegium Szefów Sztabów gen. Mieczysław Cieniuch szef Sztabu Generalnego WP rozpoczął oficjalną wizytę w USA.

Podczas rozmów poruszono kwestie współpracy wojskowej obu państw. Omawiano m.in. niedawno wydane wytyczne do działalności wojsk amerykańskich, współdziałanie w zakresie szkolenia wojsk konwencjonalnych i specjalnych oraz wspólne ćwiczenia, w których czynny udział brać będzie niedawno utworzone Centrum Doktryn i Szkolenia w Bydgoszczy.

Tradycyjnie, jednym z zasadniczych punktów rozmów była wymiana wniosków z wielopoziomowej analizy sytuacji w Afganistanie oraz ocena dotychczasowych i koordynacja przyszłych działań podejmowanych w ramach misji ISAF.

Generał Dempsey podziękował za wkład Wojska Polskiego w prowadzone operacje i zaliczył polskich żołnierzy do grona kilku najwaleczniejszych w świecie. Wizytę w Pentagonie zakończyła ceremonia wręczenia gen. Mieczysławowi Cieniuchowi przez gen. Martina E. Dempseya Komandorii Legii Zasługi (The Legion of Merit – Degree of Commander) za wybitne przywództwo i dokonania w służbie. Order od 1942 roku jest drugim w randze najwyższych odznaczeń amerykańskich przyznawanych za zasługi podczas pokoju. Generał Cieniuch dziękując za odznaczenie powiedział, że: „przyjmuje je z szacunkiem i traktuje jako wielkie wyróżnienie”.

Następnie, gen. Cieniuch udał się do Arlington, gdzie na cmentarzu wojskowym złożył wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Kolejnego dnia tj. 10 stycznia szef SG WP  wizytował Dowództwo Sił Sojuszniczych NATO ds. Transformacji (HQ SACT) w Norfolk, gdzie spotkał się z jego dowódcą gen. Stéphane Abrialem.

11 stycznia szef SG WP spotkał się z zastępcą dowódcy Dowództwa Operacji Specjalnych (USSOCOM) gen. broni Bradleyem H. Heitholdem.Tekst: Zespół Prasowy SG WP
Fot. Amabasada RP w Waszyngtonie, Dowództwo Operacji Secjalnych (USSOCOM)

MON-FB
MON-Tweet


GALERIA