MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Gen. Ścibor Rylski na sesji w Muzeum WP
2012-03-08

"Jest pan dla nas, osób, które kochają Polskę i Wojsko Polskie wzorem i legendą" - powiedział minister ON do gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego podczas sesji naukowej w Muzeum WP.

Minister Tomasz Siemoniak składając życzenia jubilatowi przytoczył fragment wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt. "Ten czas":

(...) A serca - tak ich mało, a usta - tyle ich.
My sami - tacy mali, krok jeszcze - przejdziem w mit.
My sami - takie chmurki u skrzyżowania dróg,
gdzie armaty stuleci i krzyż, a na nim Bóg. (...)

Minister odczytał także list od Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska skierowany do jubilata.
  „Pańskie życie i bohaterska działalność na rzecz Ojczyzny znane są nie tylko rzeszy zgromadzonych dziś przyjaciół, ale także młodemu pokoleniu Polaków. Na szczególne uznanie zasługuje Pana aktywność w organizacjach kombatanckich, która służy nie tylko pogłębianiu świadomości historycznej, ale także kształtuje postawę odpowiedzialności za wspólne dobro i szacunek wobec tradycji. Proszę przyjąć nasze wielkie podziękowanie za Pana trud dla dobra Ojczyzny oraz wyrazy głębokiego szacunku” - napisał w liście premier Tusk.

W imieniu Prezydenta
Bronisława Komorowskiego list odczytał uczestniczący w spotkaniu szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski. "W imieniu całego narodu wyrażam wdzięczność za to, co zrobił Pan dla całego naszego kraju" - napisał do jubilata prezydent RP.

Za wybitne zasługi oraz za całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego, Pełnomocnik ds. Kombatantów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Zbigniew Czaplicki wręczył jubilatowi Medal Pamiątkowy Pro Masovia dodając, iż „to dzięki takim ludziom, takim prawdziwym patriotom, którzy ofiarnie walczyli z wrogiem i przelewali swoją krew za Ojczyznę możemy teraz żyć w wolnej i demokratycznej Polsce i umacniać jej tradycje w zjednoczonej Europie”.

Na zakończenie pierwszej części
gen. bryg. w st. spocz. Zbigniew Ścibor – Rylski podziękował za organizację spotkania przedstawicielom Muzeum Wojska Polskiego, a przyjaciołom za przybycie. "Nie ma większego prezentu dla mnie dzisiaj jak obecność moich przyjaciół, bo przyjaźń i braterstwo broni są najważniejsze w życiu" - powiedział Prezes Związku Powstańców Warszawy.
Szczególne podziękowania skierował do podchorążych z Dęblina, którym życzył szczęśliwej służby i szczęśliwych lotów.W czwartek, 8 marca br. w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, z okazji 95 rocznicy urodzin gen. bryg. w st. spocz. Zbigniewa Ścibor – Rylskiego, prezesa  Związku Powstańców Warszawy odbyła się sesja naukowa pt. „Motyl” w służbie Niepodległej, z udziałem jubilata.
 
Organizatorem spotkania było Muzeum Wojska Polskiego oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 ***

Zbigniew Ścibor-Rylski (ur. 10 marca 1917 w Browkach) pilot, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik powstania warszawskiego, generał brygady Wojska Polskiego w stanie spoczynku. Kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari. 

 

 

MON-FB
MON-Tweet


GALERIA