MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Samodzielna akcja Afgańskich Sił Bezpieczeństwa w Kabulu
2012-03-20

Groźny terrorysta Asadullah Higran został zatrzymany podczas operacji przeprowadzonej przez funkcjonariuszy Afgańskich Sił Bezpieczeństwa, wyszkolonych przez polskich żołnierzy.


Na podstawie informacji uzyskanych przez polskich oficerów ze Służby Wywiadu Wojskowego (SWW), w Kabulu został  zatrzymany  niebezpieczny terrorysta - Asadullah Higran. Ten groźny rebeliant organizował m.in.  działania bojowe przeciwko wojskom koalicji i lokalnym siłom bezpieczeństwa na terenie prowincji Ghazni i Paktika. Ponadto Higran jest odpowiedzialny za koordynowanie działalności wywiadowczej talibów,  przygotowywanie kryjówek dla terrorystów oraz prowadzenie szkoleń z zakresu produkcji i podkładania IED (Improvised Explosive Device), czyli   improwizowanych ładunków wybuchowych.
Po raz pierwszy Afgańskie Siły Bezpieczeństwa  – na podstawie informacji przekazanych przez SWW –  samodzielnie  zatrzymały groźnego terrorystę poza prowincją Ghazni. Asadullah Higran znajdował się  na liście priorytetowych celów ISAF (ang. International Security Assistance Force – Międzynarodowe Siły Wsparcia Bezpieczeństwa).

Minister Spraw Wewnętrznych Afganistanu, gen. Bismullah Khan Muhammadi, który  operację zatrzymania groźnego terrorysty uznał za  przykład skutecznej kooperacji ISAF i ASB, stwierdził ponadto,  że terroryści nie mogą czuć się bezpieczni w żadnej z prowincji  w jakimkolwiek rejonie Afganistanu. Gen.  Muhammadi zauważył też, że operacja schwytania Higrana jest potwierdzeniem, iż proces przekazywania odpowiedzialności (ang. transition) w prowincji Ghazni lokalnym siłom bezpieczeństwa przebiega prawidłowo i zgodnie z oczekiwaniami.

Proces transition  w  Ghazni rozpoczął się 12 stycznia 2012 r.;  w kolejnych etapach stopniowo obejmie pozostałe dystrykty,  wchodzące w skład prowincji.


Tekst: kpt. Jacek Thomas - rzecznik prasowy
szef Sekcji Informacyjno-Prasowej
PKW Afganistan
Ghazni
+93 705 607 683
MON-FB
MON-Tweet