MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

AGAT na półmetku selekcji
2012-03-23

Najmłodsza jednostka wojsk specjalnych AGAT jest już na półmetku procesu selekcyjnego kandydatów do służby. W połowie roku rozpocznie Kurs Bazowy, a instruktorami będą doświadczeni amerykańscy Rangersi z 75 pułku Ranger. Pierwszy Zespół Szturmowy osiągnie wstępną gotowość operacyjną do końca 2012 roku.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dnia 18 marca 2011 roku rozformowano Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Gliwicach i rozpoczęto formowanie nowej jednostki wojskowej podległej Dowództwu Wojsk Specjalnych. Jednostka sformowana została 30 czerwca 2011 roku w oparciu o zasoby osobowe rozformowanego OS ŻW. Z dniem 1 lipca 2011 roku weszła w podporządkowanie Dowództwa Wojsk Specjalnych i otrzymała nazwę Jednostka Wojskowa AGAT. Jednostka odziedziczyła nazwę i tradycje sławnego Oddziału Dywersji Bojowej AGAT, który walczył w okresie II wojny światowej w okupowanej Warszawie. Podlegał Kedywowi (Kierownictwu Dywersji) Komendy Głównej Armii Krajowej i wsławił się m.in. zamachem na Frantza Kutsherę, szefa SS i policji dystryktu warszawskiego.

Współczesny AGAT jest jednostką specjalną przeznaczoną do wykonywania zadań szturmowych w tym zapewnienia wsparcia bojowego (kinetycznego) operacji specjalnych prowadzonych przez Wojska Specjalne, a także wykonywania akcji bezpośrednich na tyłach i w ugrupowaniu przeciwnika na wskazane cele. Ponadto może prowadzić operacje przeciw terrorystyczne, przeciw partyzanckie i ochrony infrastruktury krytycznej Państwa. Jednostka swoją strukturą oraz przeznaczeniem będzie odpowiednikiem amerykańskiego 75. pułku Ranger (75th Rangers Regiment), oraz brytyjskiego Special Forces Support Group (SFSG). W swojej strukturze posiada zespoły szturmowe, pododdziały wsparcia przeciwpancernego, przeciwlotniczego, artyleryjskiego, naprowadzania lotnictwa i ognia artylerii.

JW. AGAT dowodzi płk Sławomir Berdychowski, były żołnierz JW. GROM.
MON-FB
MON-Tweet