MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Wojsko zmienia mundury polowe
2012-04-30

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak podpisał Rozporządzenie MON zmieniające rozporządzenie w sprawie umundurowania oraz wyekwipowania żołnierzy zawodowych i kandydatów na żołnierzy zawodowych

Ujęte w rozporządzeniu zmiany mają na celu poprawę standardu wyposażenia mundurowego żołnierzy poprzez zastąpienie dotychczasowych wzorów umundurowania i wyekwipowania polowego i specjalnego nowymi - wykonanymi w nowoczesnych technologiach, z wysokiej jakości surowców i tkanin.

Nowe mundury dostaną również marynarze, czołgiści i lotnicy.

Prace nad nowym wzorem trwały kilka lat, obejmowały nie tylko konsultacje wśród cywilnych specjalistów, ale także wśród przyszłych użytkowników. Nowe mundury były też przez żołnierzy testowane i uzyskały pozytywne opinie.
W porównaniu z dotychczas obowiązującym wzorem 93, zmieni się niemal wszystko. Przede wszystkim tkanina - nowy mundur wykonany będzie pół na pół z bawełny i poliestru. Dzięki temu będzie trwalszy. Znikną pagony, które zastąpi jeden, mocowany w okolicy zapięcia bluzy. Kieszenie na piersiach zostaną naszyte pod kątem, nie będzie ich natomiast na dole bluzy. Zabudowane kieszeniami zostaną także rękawy.  Nie będzie szelek i pasa – spodnie będą miały nylonowy pasek ze zwykłą plastikową zapinką. Na łokciach i kolanach zostaną naszyte duże kieszenie, w które w razie potrzeby żołnierz będzie mógł włożyć piankowe wkłady ochraniające przed drobnymi urazami.

W celu racjonalizacji wydatków zmiany umundurowania będą następować sukcesywnie, w miarę wykorzystywania (zużywania) zapasów mundurowych aktualnie obowiązującego wzoru. Rozłożenie wyposażania żołnierzy w nowe umundurowania do 2018 roku pozwoli na realizację tego przedsięwzięcia bez dodatkowego nakładu środków finansowych.

Treść Rozporządzenia


RZECZNIK PRASOWY
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
Jacek SOŃTA

MON-FB
MON-Tweet