MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Spotkanie ministra Siemoniaka z weteranami
2012-05-28

"Dla nas jesteście bohaterami, którzy od kilkudziesięciu lat sławią imię polskiego żołnierza. (...) Państwo musi dbać o żołnierzy, byłych żołnierzy i o przyszłych żołnierzy. (...) Weterani zasługują na podziw i szacunek" - powiedział podczas spotkania z weteranami minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

W Warszawie, w przeddzień obchodzonego po raz pierwszy w Polsce Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa, minister Tomasz Siemoniak spotkał się z żołnierzami - weteranami misji i przedstawicielami stowarzyszeń działających na rzecz weteranów.

W swoim wystąpieniu minister  podkreślił, że ustawa o weteranach działań poza granicami państwa stanowi przełom. Zaznaczył, że nowe regulacje prawne uporządkowały cały system pomocy dla weteranów. - Staraliśmy się niczego nie zaniedbać. Wszystkie 12 rozporządzeń weszło w życie jednocześnie z ustawą – przypomniał szef resortu obrony. Zwrócił uwagę na wymiar „pozamaterialny” ustawy i dodał, że nowe regulacje dla weteranów to długofalowa polityka państwa, która  pokazuje wszystkim, którzy służą ojczyźnie, narażają swoje życie i zdrowie, że państwo będzie o nich pamiętać i że będą cieszyć się wsparciem społeczeństwa. (…) Dla nas jesteście bohaterami, którzy od kilkudziesięciu lat sławią imię polskiego żołnierza i narażają swoje życie lub zdrowie w bardzo trudnych misjach – podsumował szef MON. Na zakończenie wystąpienia minister Siemoniak złożył weteranom życzenia z okazji Dnia Weterana.


Podczas spotkania minister obrony narodowej wraz z  wiceministrem Czesławem Mroczkiem oraz szefem Sztabu Generalnego WP generałem Mieczysławem Cieniuchem wręczyli weteranom poszkodowanym w misjach pierwsze wojskowe odznaki „Za Rany i Kontuzje”. Uhonorowani nimi zostali: mł. chor. szt. w st. spocz. Tomasz Kloc, plut. Paweł Ślizak i st. szer. Krzysztof Tondel.

Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ gen. bryg. w st. spocz. Stanisław Woźniak poinformował podczas wystąpienia, że jego stowarzyszenie skupia ok. 3000 weteranów, którzy na co dzień współpracują z jednostkami wojskowymi i ich dowódcami. Podziękował ministrowi, szefowi Sztabu Generalnego WP i dowódcom jednostek za aktywne wspieranie codziennej działalności na rzecz weteranów.  W imieniu  Stowarzyszenia odznaczył ministra Tomasza Siemoniaka medalem "Za zasługi dla Stowarzyszenia Misji Pokojowych ONZ".

Obecny podczas uroczystości prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju Tomasz Kloc zaznaczył, że ustawa o weteranach, która weszła w życie w tym roku jest przełomem w systemowej pomocy żołnierzom rannym i poszkodowanym. (...) Weterani potrzebują takiego wsparcia - zaznaczył T. Kloc.

Przedstawiciele stowarzyszeń otrzymali okolicznościowe wyróżnienia jako podziękowanie za popularyzację polskich misji wojskowych oraz wspieranie środowiska "misjonarzy".
MON-FB
MON-Tweet


GALERIA