MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

8. rocznica utworzenia Dowództwa Operacyjnego SZ
2012-07-02

"Dziękuję Wam za codzienny wysiłek, także w imieniu tych, którzy służą za granicą, którzy w Dowództwie Operacyjnym widzą swojego partnera" - mówił minister Siemoniak podczas rocznicy utworzenia Dowództwa Operacyjnego SZ.

W poniedziałek, z udziałem ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka, parlamentarzystów, przedstawicieli kierownictwa resortu i Sił Zbrojnych RP odbyły się uroczystości 8. rocznicy funkcjonowania Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych.

Gospodarzem uroczystości był Dowódca Operacyjny SZ gen. broni Edward Gruszka. "Utworzenie Dowództwa Operacyjnego osiem lat temu było potrzebą czasu, potrzebą wpisania się w światowe trendy tworzenia dowództw spinających w jedną całość wymiar lądowy, powietrzny i morski działań operacyjnych".  Myślę, że dobrze wykorzystaliśmy te osiem lat" - podkreślił gen. Gruszka.  "Potwierdziliśmy zasadność powołania naszego dowództwa wpisując się w system dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP" - dodał.

W trakcie uroczystości odczytane zostało postanowienie Prezydenta RP oraz wręczone zostały odznaczenia, medale i wyróżnienia honorowe.

"Z wielką satysfakcją gratuluję Dowódcy Operacyjnemu, całemu dowództwu i wszystkim odznaczonym" - powiedział minister Siemoniak do odznaczonych.

"Te wszystkie wyróżnienia wiążą się z tym, że dowództwo jest miejscem ciężkiej służby i pracy. Takim nerwem armii, gdzie przebiegają sprawy, które dla naszego państwa są najważniejsze" - podkreślił minister.

"Miałem okazję być w dowództwie w czasie rozpoczęcia turnieju EURO 2012, gdzie była kulminacja przygotowań. Dziś spotykamy się dzień po mistrzostwach. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w zabezpieczenie tego turnieju" - powiedział szef resortu.

"Pozostają te codzienne sprawy związane z naszymi misjami: Afganistan, Kosowo, Air Policing. Myślę, że tu nie zabraknie przez najbliższe lata ciężkiej służby i pracy" - dodał minister.

"Mamy plany dotyczące reformy systemu dowodzenia. Te plany zakładają wzmocnienie roli Dowództwa Operacyjnego. Chcemy, aby ta wasza służba miała jeszcze więcej zadań i ta nowa struktura, którą chcemy wprowadzić od 2014 roku zakłada, że DO będzie jednym z głównych ogniw tej struktury" - powiedział T. Siemoniak.

Na zakończenie uroczystości przedstawiciele kierownictwa MON i SZ, na czele z ministrem obrony narodowej złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą pamiątkową poświęconą śp. generałowi Bronisławowi Kwiatkowskiemu.

Następnie szef resortu obrony Tomasz Siemoniak wziął udział w spotkaniu z kadrą Dowództwa Operacyjnego SZ.

W obchodach uczestniczyli także sekretarz stanu w MON Czesław Mroczek, szef Sztabu Generalnego WP generał Mieczysław Cieniuch i podsekretarz stanu w MON ds. infrastruktury Beata Oczkowicz.

MON-FB
MON-Tweet


GALERIA