MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Kolejni terroryści zatrzymani w Afganistanie
2012-07-11

Sukcesem zakończyły się kolejne operacje specjalne prowadzone przez Zgrupowanie Wojsk Specjalnych w Afganistanie. Zatrzymano dwóch groźnych terrorystów i przejęto prawie 20 ton materiałów do produkcji środków wybuchowych.

W wyniku prowadzonych działań zatrzymano dwie osoby znajdujące się na liście najbardziej poszukiwanych terrorystów w Afganistanie tzw. JPEL (Joint Prioritized Effects List). Pierwszy zatrzymany to talibski przywódca organizujący działalność terrorystyczną w dystryktach Qarabagh oraz Ghazni. Drugi to rebeliant odpowiedzialny za ataki w tym samym rejonie a także w dystrykcie Waghez.
  
W innej operacji żołnierze wojsk specjalnych uniemożliwili przerzut kilku ton materiałów niebezpiecznych do Ghazni z rejonu dystryktów Nawa i Gelan. Przejęto i zniszczono 7,5 tony chlorku potasu wykorzystywanego do produkcji min pułapek. Ostatnią z przeprowadzonych operacji było przejęcie zlokalizowanego w pobliżu miasta Ghazni składu materiałów wybuchowych. Zniszczono 10 ton saletry amonowej, kilkaset lasek dynamitu oraz kilka kilometrów lontu prochowego.  Zarówno chlorek potasu jak i saletra amonowa wykorzystywane są przez rebeliantów do produkcji silnych materiałów wybuchowych.

Zgrupowanie Wojsk Specjalnych  prowadzi działania operacyjne we współpracy z żołnierzami Polskich Sił Zadaniowych oraz z żołnierzami afgańskich sił specjalnych. Danych niezbędnych do zaplanowania i przeprowadzenia operacji wojsk specjalnych dostarczyły polskie służby wywiadu i kontrwywiadu wojskowego.

Wydział Prasowy DWS
MON-FB
MON-Tweet