MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Bezprzykładnie odważni żołnierze
2012-07-11

Dowódca Sił Powietrznych generał broni pilot Lech Majewski wystąpił z wnioskiem do Ministra Obrony Narodowej o pośmiertnie awansowanie starszego sierżanta Artura Piaszczyńskiego, podoficera z Komendy Obsługi Lotniska w Bydgoszczy, na stopień młodszego chorążego.

7 lipca starszy sierżant Piaszczyński dowodził wartą w jednostce wojskowej Sił Powietrznych w Osówcu. Słysząc wołanie o pomoc - bez wahania, z narażeniem własnego życia, będąc świadomym ryzyka i wykazując bezprzykładną ofiarność – podjął próbę ratowania zagrożonych pracowników firmy Klinstal, naprawiających w tej jednostce na zlecenie bydgoskiego Rejonowego Zarządu Infrastruktury instalację wodną. W trakcie akcji ratunkowej uległ prawdopodobnie zatruciu gazem niewiadomego pochodzenia, w stanie krytycznym został przewieziony do szpitala, gdzie mimo wysiłków lekarzy zmarł. Pogrzeb młodszego chorążego Artura Piaszczyńskiego z wojskowymi honorami odbędzie się 12 lipca w Bydgoszczy.

Dowódca Sił Powietrznych wystąpił również z wnioskiem do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego o uhonorowanie drugiego z uczestników akcji ratunkowej w Osówcu, wartownika, starszego szeregowego Dawida Napierały z KOL w Bydgoszczy, Medalem za Ofiarność i Odwagę. On również wykazał się męstwem i z narażeniem życia uczestniczył w akcji ratunkowej, ale nie zapłacił za to najwyższej ceny, tak jak dowódca.

Według Dowódcy Sił Powietrznych postawa dowódcy warty i jego podwładnego jest dowodem wielkiej ofiarności, męstwa, a także wartości bojowych, wyszkolenia i zdyscyplinowania obu żołnierzy. Przypominamy, że zgodnie z Regulaminem Ogólnym SZ RP pełnienie służby wartowniczej jest wykonywaniem zadania bojowego w każdych warunkach - także w czasie pokoju.

Tekst: ppłk Artur Goławski
Rzecznik Prasowy Dowództwa Sił Powietrznych
MON-FB
MON-Tweet


GALERIA