MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Awanse dla kpt. W. Raginisa i por. S. Brykalskiego
2012-08-21

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak podpisał we wtorek, 21 sierpnia, decyzję o mianowaniu kpt. Władysława RAGINISA i por. Stanisława BRYKALSKIEGO na wyższe stopnie wojskowe.

Awanse zostały przyznane w uznaniu zasług w walkach o niepodległość państwa polskiego. Oficjalny wniosek o pośmiertne mianowanie dowódców obrony odcinka "Wizna", bohaterów Września 1939r., na wyższe stopnie oficerskie: kpt. Władysława Raginisa na stopień majora Wojska Polskiego, zaś por. Stanisława Brykalskiego na stopień kapitana złożyło do Ministerstwa Obrony Narodowej  Stowarzyszenia "Wizna 1939".

W uzasadnieniu wniosku napisano m.in., że kpt. Władysław Raginis wykazał się w walce męstwem i odwagą, ale też i skutecznością na polu walki, pomimo że nie miał doświadczenia na froncie. Wytrwał na bronionej pozycji przez 3 dni, aż przez 3 dni, skutecznie powstrzymując wielokrotnie silniejsze siły wroga, praktycznie nie mając środków i możliwości obrony, co świadczy o jego wysokich kwalifikacjach jako oficera i dowódcy. Ale przede wszystkim jako dowódca zadbał o swoich podkomendnych, najpierw dziękując im za spełniony obowiązek wobec Ojczyzny, a następnie umożliwiając opuszczenie schronu, dając szansę na przeżycie. Sam zaś dokonał honorowego wyboru i dotrzymując wcześniej danego słowa, że żywy nie opuści bronionej pozycji. Nie poddał się, lecz wybrał śmierć, rozrywając się granatem w schronie na Górze Strękowej, w miejscu którego bronił. Podobnie, słów złożonej przysięgi dotrzymał por. Stanisław Brykalski, który zginął dzień wcześniej, raniony śmiertelnie w głowę odłamkiem, podczas obserwacji pola walki w kopule obserwacyjnej.

Kapitan Władysław Raginis i por. Stanisław Brykalski są symbolem honoru i etosu polskiego oficera, wzorem bohaterskiej postawy na polu walki, dlatego za swoją postawę zasługują na to szczególne wyróżnienie.

Uroczystość ogłoszenia i przekazania aktów mianowania planowana jest 8 września br., podczas upamiętnienia bohaterów walk pod Wizną. Uroczystość połączona będzie z Mszą Polową oraz Apelem Poległych.
 
Źródło: http://www.wizna1939.eu/index-wydarzenia.php


 

MON-FB
MON-Tweet