MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Nowi kaprale w Wojsku Polskim
2012-09-12

"Jesteśmy z Was bardzo dumni. Chcę, aby ci, którzy już są w wojsku, oraz ci, którzy starają się o wstąpienie w szeregi armii, czerpali inspirację z Waszych sukcesów i Waszej służby" - powiedział minister Tomasz Siemoniak podczas uroczystości wręczenia aktów mianowania na stopnie podoficerskie polskim olimpijczykom - Sylwii Bogackiej i Damianowi Janikowskiemu.

Starszy szeregowy Sylwia Bogacka oraz szeregowy Damian Janikowski odebrali dziś z rąk ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka akty mianowania na stopień kaprala. Podczas spotkania minister Siemoniak oraz szef Sztabu Generalnego WP generał Mieczysław Cieniuch życzyli żołnierzom- olimpijczykom dalszych sukcesów,  zarówno na arenie sportowej, jak i podczas służby w wojsku.  

Nowi kaprale zapewnili podczas spotkania, że tak jak do tej pory, będą walczyć o najwyższe tytuły sportowe i medale. - Bardzo się cieszymy i z medali, i z awansu na kaprala. Dalej będziemy dokładać wszelkich starań, aby godnie reprezentować barwy naszych klubów i wojsko - powiedział kapral Damian Janikowski.

Kapral Sylwia Bogacka jako pierwsza zdobyła dla Polski medal na XXX Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Londynie. 28 lipca 2012 roku reprezentantka Polski wywalczyła srebrny medal w strzelectwie sportowym. Kilka dni później (8 sierpnia) na olimpijskim podium stanął kapral  Damian Janikowski, który w zdobył dla Polski brązowy medal w turnieju zapaśniczym w stylu klasycznym -  po zwycięstwie nad Francuzem Meloninem Noumonvi 3:0.

***

Sylwia Bogacka reprezentuje Grupę Sportową, która jest usytuowana w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu; sama należy do Klubu ZKS "Gwardia" Zielona Góra. Jej największe sukcesy to złoty i brązowy medal w drużynie (2010) oraz srebrny medal indywidualnie (2006) mistrzostw świata, srebrny medal w drużynie na mistrzostwach Europy, brązowy medal indywidualnie (2008) i brązowy medal w drużynie (2010) na wojskowych mistrzostwach świata. Jest również wielokrotną medalistką mistrzostw Polski oraz zdobywczynią 2. miejsce w Pucharze Świata.  

Damian Janikowski jest zawodnikiem Wojskowego Zespołu Sportowego we Wrocławiu. Drogę na podium rozpoczął od zwycięstwa w walce z Turkiem Nazmi Avluką, wygrywając 3:0. Takim samym wynikiem zakończył się jego drugi pojedynek,  z Austriakiem Amerem Hrustanovem. W ćwierćfinale podopieczny trenera klubowego, trzykrotnego medalisty olimpijskiego Józefa Tracza, wyeliminował z turnieju doświadczonego Kubańczyka Pablo Enrique Shoreya Hernandeza. W półfinale pokonał go jednak Egipcjanin Karam Mohamed Gaber Ibrahim.


Tekst: Bogumiła Piekut/DPI MON

 

MON-FB
MON-Tweet


GALERIA