MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Likwidacja bazy rebeliantów
2012-10-17

Żołnierze Wojsk Specjalnych przeprowadzili kolejną udaną operację w Afganistanie. Przy współudziale pododdziału afgańskich komandosów (PRC - Provincial Response Company) oraz wsparciu amerykańskich śmigłowców z powietrznej jednostki działań specjalnych zlikwidowali bazę szkoleniową talibów.

Wsparcie informacyjne zabezpieczyli żołnierze z Grupy Wsparcia Informacyjnego Wojsk Specjalnych (JW NIL).
To pierwsza tego typu operacja przeprowadzona przez polskich komandosów. Wymagała dużego zaangażowania sił i środków, dlatego akcję poprzedziło szczegółowe planowanie. Uderzono w kilka miejsc jednocześnie. W wyniku wymiany ognia poległo kilkunastu rebeliantów.

Kompleks składał się z systemu powiązanych ze sobą baz, zlokalizowanych na dużym, niedostępnym i kontrolowanym przez talibów terenie, znajdującym się na pograniczu z Pakistanem. Obozowiska były doskonale zamaskowane przed obserwacją z powietrza. Zaawansowane szkolenia wojskowe jednocześnie przechodziło w nich kilkudziesięciu ludzi. Przeszkoleni rebelianci organizowali ataki głównie na Afgańskie Siły Bezpieczeństwa.

W trakcie operacji zniszczono wszystkie obozowiska, przejęto duże ilości materiałów szkoleniowych, broń, amunicję, plecaki i kamizelki taktyczne.

Operacja jest dużym ciosem dla siatki talibów funkcjonującej w prowincji Paktika. Zlikwidowano ośrodek szkolenia i jednocześnie kanał przerzutu broni, amunicji oraz improwizowanych materiałów wybuchowych („ajdików”) na teren, w którym operują Polskie Siły Zadaniowe.
Przygotowanie i przebieg operacji potwierdziły świetne bojowe przygotowanie afgańskiego PRC, co niewątpliwie przyśpieszy proces przekazywania bezpieczeństwa w ręce administracji afgańskiej. Pododdział afgańskich komandosów, szkolony przez polskich żołnierzy jako jeden z pierwszych osiągnął zdolność do prowadzenia samodzielnych operacji specjalnych.

Wydział prasowy DWS
MON-FB
MON-Tweet