MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Zginął polski żołnierz w Afganistanie
2013-01-23

W środę, 23 stycznia 2013 roku w godzinach nocnych, podczas wykonywania zadań w ramach operacji antyterrorystycznej, doszło do ataku na polskich żołnierzy. W wyniku odniesionych ran śmierć poniósł kapitan Krzysztof Woźniak.

Do zdarzenia doszło w prowincji Ghazni. Polscy komandosi wspierali kolejną  akcję funkcjonariuszy afgańskich służb bezpieczeństwa (National Department of Security -vNDS),  mającą na celu zatrzymanie osób poszukiwanych w związku z  prowadzeniem działalności terrorystycznej. Operacja była zabezpieczana przez śmigłowce, pojazdy opancerzone oraz żołnierzy Polskich Sił Zadaniowych. Jej przeprowadzenie poprzedziły gruntowne działania planistyczne oraz rozpoznawcze z udziałem personelu Służby Kontrwywiadu Wojskowego (SKW).

W trakcie podchodzenia do wytypowanego obiektu,  żołnierze z grupy szturmowej wojsk specjalnych zostali ostrzelani z broni małokalibrowej i zaatakowani granatami. W wyniku ostrzału poszkodowanych zostało kilku polskich żołnierzy,
w tym jeden ciężko.

Na miejscu zdarzenia rannym udzielono natychmiastowej pomocy medycznej; wezwano też niezwłocznie śmigłowce ewakuacji medycznej (MEDEVAC). Kapitan  Woźniak został przetransportowany do polskiego szpitala w bazie Ghazni. Niestety, pomimo udzielenia rannemu żołnierzowi natychmiastowej pomocy,  lekarzom nie udało się uratować mu życia. Życiu i zdrowiu pozostałych żołnierzy, poszkodowanych w czasie akcji,  nie zagraża poważne niebezpieczeństwo.


W wyniku operacji zatrzymano wytypowanych terrorystów, a także ujęto dwie kolejne osoby,  poszukiwane przez afgańskie siły bezpieczeństwa.


Kapitan Krzysztof Woźniak (lat 36) był żonaty, miał troje dzieci.

Służbę wojskową pełnił od 1996 roku, w tym kilkukrotnie poza granicami państwa.
Był doświadczonym żołnierzem; w Afganistanie służył po raz czwarty.


 
  Rodzina żołnierza została powiadomiona o tym tragicznym zdarzeniu.
 
***
W ciągu tylko ostatnich trzech tygodni żołnierze ze Zgrupowania Wojsk Specjalnych w Afganistanie, wspólnie ze swoimi sojusznikami z afgańskich sił bezpieczeństwa, przeprowadzili kilka operacji. Nasi komandosi zatrzymali kilkunastu rebeliantów,  z których dwaj znajdowali  się na listach najbardziej poszukiwanych terrorystów w Afganistanie. Znaleziono także i zniszczono ponad 1,5 tony materiałów wybuchowych domowej roboty oraz kilkadziesiąt skrzynek z amunicją, a także broń i granaty moździerzowe różnego kalibru. Podczas ostatnich zatrzymań przejęto również znaczne sumy pieniędzy.
 

Rzecznik Dowództwa Operacyjnego  SZ
ppłk Mirosław Ochyra
 
MON-FB
MON-Tweet