MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
2013-03-01

"Byli to ludzie, którzy służbę wojskową traktowali jako zobowiązanie do końca życia. Pozostali wierni idei wolnej Polski (…). Mieli odwagę i determinację, by walczyć o tę sprawę wbrew wszystkiemu, bez wojskowego sztandaru, bez zaplecza własnego państwa i armii”. – powiedział minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, w trakcie uroczystej zmiany posterunku przy Grobie Nieznanego Żołnierza z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 Minister przypomniał, że Żołnierze Wyklęci byli skazani na zapomnienie.  „Jednak ich poświęcenie nie poszło na marne” – dodał minister. „Pozwoliło nam przetrwać czarny okres stalinizmu i władzy komunistycznej. Zachować przekonanie, że Polska jest warta wszystkich wyrzeczeń. Nie tylko ofiary życia, ale i ceny, jaką płaci się za społeczną alienację, za zapomnienie i dramaty własne i bliskich” – mówił szef resortu obrony.

 
Minister Siemoniak podkreślił w swoim przemówieniu, że „dla Żołnierzy  Wyklętych przyszedł czas zadośćuczynienia. Możemy wreszcie mówić prawdę o nich i przynajmniej pośmiertnie uczcić awansami wojskowymi. Dziś czynimy to wobec 7 oficerów, członków komendy Zrzeszenia „Wolność i Niepodległość”, rozstrzelanych 1 marca 1951r. w warszawskim więzieniu na Rakowieckiej”.
 
W uroczystościach na placu przed Grobem Nieznanego Żołnierza wzięli udział: członkowie rodzin pomordowanych, przedstawiciele Stowarzyszania Wolność i Niezawisłość oraz Związku Narodowych Sił Zbrojnych, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, Marszałka Sejmu, Senatu RP, Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari, prezes Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Stanisław Ciechanowski, sekretarz Rady Ochrony Walk i Męczeństwa Andrzej K.Kunert, przedstawiciele władz wojewódzkich oraz samorządowych, a także  uczniowie szkoły im. Wolność i Niezawisłość z Brwinowa oraz mieszkańcy Warszawy.
 
 opr. G.Kapturowski, DPI MON
 
*******
Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak awansował pośmiertnie na wyższe stopnie oficerskie siedmiu żołnierzy, którzy w latach 1939-1956 walczyli w obronie niepodległości i suwerenności Państwa Polskiego.
 
Na stopień pułkownika mianowani zostali:
- ppłk Łukasz Ciepliński
- ppłk Mieczysław Kawalec
Na stopień podpułkownika:
- mjr Adam Lazarowicz
Na stopień majora:
- kpt. Józef Batory
- kpt. Franciszek Błażej
- kpt. Józef Rzepka
Na stopień kapitana:
- por. Karol Chmiel

Decyzja o awansach zostanie odczytana podczas dzisiejszych uroczystości w Rzeszowie i Mielcu. Awanse rodzinom poległych żołnierzy zostaną wręczone w późniejszym terminie, trakcie uroczystości odsłonięcia pomnika poświęconego płk. Cieplińskiemu i jego podkomendnym.

* * *
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to hołd bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy przeciwstawiali się narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Data 1 marca nawiązuje do dramatycznych wydarzeń z 1951 roku - tego dnia przywódcy IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość: Łukasz Ciepliński, Mieczysław Kawalec, Józef Batory, Adam Lazarowicz, Franciszek Błażej, Karol Chmiel i Józef Rzepka zostali straceni w więzieniu przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie.

W 60. rocznicę ich śmierci, 1 marca 2011 roku, po raz pierwszy obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

 
MON-FB
MON-Tweet


GALERIA