MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

O bezpieczeństwie żołnierzy na misji
2013-05-28

"Pamiętajmy, że bezpieczeństwo żołnierza, policjanta, strażaka buduje się długo przed misją. (...) Na bezpieczeństwo składa się profesjonalne szkolenie, wyposażenie, doświadczenie dowódców, zabezpieczenie medyczne" – powiedział prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju mł. chor. sztab. w st. spocz. Tomasz Kloc podczas konferencji naukowej „Bezpieczeństwo personalne służb mundurowych - weterani działań poza granicami kraju ".

Konferencja zorganizowana w przeddzień Święta Weterana odbyła się w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

- Dobrze, że przed tak ważnym dniem, jak Dzień Weterana, pamiętamy o mundurowych jadących na misję. Liczymy, że takie rozmowy przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa – powiedział  podczas swojego wystąpienia prezes Stowarzyszenia.

W trakcie trzech sesji tematycznych uczestnicy konferencji dyskutowali m.in. o udziale wojska polskiego w misjach pokojowych i stabilizacyjnych, problemach medycznych, psychologicznych i adaptacyjnych żołnierzy, funkcjonariuszy i innych uczestników przed, w trakcie i po misji,  a także historycznych aspektach udziału żołnierzy, funkcjonariuszy i innych uczestników w misjach pokojowych i stabilizacyjnych. Swoje wystąpienia zaprezentowali także eksperci z dziedzin ściśle powiązanych z tematyką konferencji. Poruszone zostały kwestie dotyczące udziału żołnierzy, funkcjonariuszy i innych uczestników w misjach poza granicami kraju w latach 1953-2013.

W trakcie konferencji dyrektor Departamentu Weteranów Republiki Słowackiej płk Dušan Juhas wręczył Medal Weteranów Armii Słowackiej  prezydentowi Światowej Federacji Weteranów Laurentowi Attar-Bayrou i przedstawicielom Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju: Tomaszowi Klocowi, mjr. Leszkowi Stępniowi i płk. w st. spocz. Antoniemu Midurze. Z kolei prezes Koła Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ we Wrocławiu płk w st. spocz. dr Jerzy Banach uhonorował  Medalem Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ członka Stowarzyszenia Weteranów Republiki Słowackiej płk. rez. dr. Jozefa Ulianowa.

Wtorkowa konferencja była jednym z punktów obchodów Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ, które w tym roku są obchodzone we Wrocławiu.  Zorganizowana została we współpracy ze Stowarzyszeniem Rannych  i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju, Stowarzyszeniem Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, Wydziałem Nauk o Bezpieczeństwie Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Instytutem Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Instytutem Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego.Tekst: mjr Piotr Szczepański
Foto: mjr Robert Siemaszko
MON-FB
MON-Tweet