MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

W Afganistanie zginął polski żołnierz
2013-06-10

10 czerwca 2013 roku, ok. godz. 6.30 czasu polskiego, w Afganistanie, w wyniku wybuchu miny, zginął polski żołnierz ‒ plut. Jan Kiepura.

Do zdarzenia doszło na południe od bazy Ghazni, podczas patrolu wykonywanego przez żołnierzy plutonu zmotoryzowanego ze składu Zespołu Bojowego CHARLIE.
W wyniku wybuchu miny-pułapki ciężkie obrażenia odniósł plut. Jan Kiepura, dowódca drużyny zmotoryzowanej. Na miejscu zdarzenia rannemu została udzielona pomoc medyczna, jednakże pomimo podjętych prób reanimacji, nie udało się uratować żołnierzowi życia.
Plutonowy Kiepura rozpoznawał teren i ubezpieczał miejsce wykonania zadania przez amerykański zespół oczyszczania, który dokonywał sprawdzenia drogi pod kątem obecności min i innych przedmiotów niebezpiecznych. Rejon zdarzenia był ubezpieczany z powietrza przez polskie śmigłowce bojowe. Dodatkowo, po zdarzeniu, na miejsce wezwano wsparcie w postaci amerykańskich śmigłowców. Na miejscu nie było kontaktu ogniowego z przeciwnikiem.
* * *

Plut. Jan Kiepura pełnił służbę wojskową od 2007 roku. Ostatnio zajmował stanowisko dowódcy drużyny w 1 batalionie strzelców podhalańskich ze składu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. Był doświadczonym żołnierzem, instruktorem walki. Była to jego druga misja zagraniczna. Wcześniej służył w Afganistanie podczas VI zmiany PKW.
Miał 35 lat. Był żonaty, osierocił dwóch synów.mjr Marek Pietrzak
Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych
tel. 607-388-937
e-mail: rzecznik.do@mon.gov.pl


***

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak awansował w dniu 10 czerwca 2013 roku poległego w Afganistanie Jana Kiepurę do stopnia starszego chorążego.


***


POLSCY ŻOŁNIERZE POŻEGNALI SWOJEGO KOLEGĘ
W swój ostatni patrol wyruszył z bazy Polskich Sił Zadaniowych w Ghazni, w Afganistanie, polski żołnierz plut. Jan Kiepura.

O godzinie 17.00 czasu lokalnego na lądowisku bazy Ghazni stanęli na uroczystej zbiórce wszyscy polscy i amerykańscy żołnierze oraz pracownicy wojska Sił Zadaniowych „Biały Orzeł”, by oddać hołd swojemu koledze plut. Janowi Kiepurze i pożegnać Go przed ostatnią drogą do kraju.

W podniosłej atmosferze skupienia i zadumy wprowadzona została przez kapelana XIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego, księdza ppłk. Piotra Kowalczyka, trumna z ciałem św. pamięci Jana Kiepury, nad którą, pochylając głowy, odmówiono modlitwę za zmarłych. Naszego kolegę pożegnali dowódca Polskich Sił Zadaniowych gen. bryg. Marek Sokołowski oraz jego zastępca, ppłk Artur Warwas, oficer 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

Śmigłowce z trumną oraz żołnierzami  towarzyszącymi  plutonowemu Janowi Kiepurze w Jego ostatniej drodze, wzbiły się w powietrze i wykonały przelot nad miejscem zbiórki. Z pokładu eskortującego śmigłowca Mi-24 wystrzelono flary jako salut w hołdzie Poległemu.

Janek poniósł śmierć w wyniku ran, jakich doznał po wybuchu miny. Jego pluton brał udział w osłonie zespołu amerykańskich saperów, którzy oczyszczali drogę H-1 z min-pułapek i materiałów niebezpiecznych.


Plutonowy Jan Kiepura pełnił służbę wojskową od 2007 roku. Ostatnio zajmował stanowisko dowódcy drużyny w 1 batalionie strzelców podhalańskich 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. Był doświadczonym żołnierzem, instruktorem walk w bliskim kontakcie. Była to jego druga misja poza granicami kraju. Wcześniej służył w składzie VI zmiany PKW w Afganistanie.

Był żonaty, osierocił dwóch synów.

Miał 35 lat.

Cześć Jego Pamięci!


Tekst: mjr Dariusz Osowski (Rzecznik Prasowy PKW Afganistan)
Foto: mjr Dariusz Osowski i mjr Marek Pawlak
 
 

 
MON-FB
MON-Tweet


GALERIA