MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy MW
2013-06-28

W piątek, 28 czerwca, po zakończeniu testów poligonowych, Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy Marynarki Wojennej osiągnął gotowość techniczną do działań.

Odbiór sprzętu oraz podpisanie protokołów odbyło się z udziałem wiceministra Obrony Narodowej Waldemara Skrzypczaka i dowódcy Marynarki Wojennej admirała floty Tomasza Mathea.

Do czasu osiągnięcia przez dywizjon pełnej gotowości bojowej realizowany będzie jeszcze proces szkolenia oraz dostawy kolejnych rakiet NSM.

Techniczne przyjęcie zasadniczego sprzętu Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego Marynarki Wojennej nastąpiło 10 maja br. w Siemirowicach. Od tej chwili sprzęt poddawany był testom w warunkach poligonowych. Sprawdzane były procedury rozmieszczenia poszczególnych pojazdów na stanowiskach, ich połączenie w sieci dowodzenia i poprawność przekazywanych informacji. W trakcie zakończonego właśnie na poligonie w Ustce dwutygodniowego szkolenia sprawdzono wszystkie systemy jednostki (z wyłączeniem faktycznych strzelań rakietowych) i ich współdziałanie w warunkach zbliżonych do bojowych.

***

Obecnie dywizjon wyposażony jest w całość sprzętu niezbędnego do realizacji zadań, w tym: 6 wyrzutni rakietowych na samochodzie, 6 wozów kierowania uzbrojeniem, 3 mobilne centra łączności, 3 wozy dowodzenia (jeden dowódcy dywizjonu i dwa dowódców baterii), 2 samochody transportowo-załadowcze, 1 warsztat specjalistyczny na samochodzie oraz 2 stacje radiolokacyjne TRS-15C. Cały sprzęt mobilny oparty jest o pojazdy polskiej produkcji typu Jelcz. Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy MW wyposażony jest także w sprzęt do obrony przeciwlotniczej – armaty ZU-23-2 oraz zestawy rakietowe „Grom”. Głównym uzbrojeniem dywizjonu są rakiety najnowszej generacji, norweskiej produkcji, typu NSM (Naval Strike Missile), mogące zwalczać zarówno nawodne cele morskie, jak i cele lądowe. Docelowo, do 2016 roku, jednostka ma być uzbrojona w 50 tego typu rakiet, w tym 48 bojowych i 2 z systemem telemetrycznym do przeprowadzenia rzeczywistych strzelań przez dywizjon. Pierwszych 12 bojowych rakiet zostało już dostarczonych do Marynarki Wojennej.

Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy Marynarki Wojennej (NDR MW) jest całkowicie nową jednostką w strukturach nie tylko Marynarki Wojennej, ale całych Sił Zbrojnych RP. Dywizjon stacjonuje w Siemirowicach i jest to miejsce zakwaterowania i ćwiczeń żołnierzy NDR MW. W warunkach bojowych operuje on praktycznie na całym wybrzeżu. Jednostka formalnie została utworzona 1 stycznia 2011 roku i podlega bezpośrednio dowódcy 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy MW będzie stanowić wsparcie dla działań okrętów, na których spoczywa główny ciężar prowadzenia operacji morskich.
MON-FB
MON-Tweet