MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Polak szefem akademii obrony NATO
2013-08-01

Gen. dyw. Janusz Bojarski został dziś (1.08) wybrany w Brukseli przez Komitet Wojskowy NATO nowym komendantem natowskim akademii obrony. To pierwszy przypadek w historii NATO, kiedy przewodniczącym tej instytucji będzie Polak.

Stanowisko jest jednym z najwyższych rangą w strukturach wojskowych NATO. Akademia należy do kluczowych ośrodków edukacyjnych i badawczych w strukturach Sojuszu.

Do jej głównych zadań należy analiza środowiska bezpieczeństwa NATO i identyfikacja głównych kierunków transformacji wojskowej Sojuszu. W procesie kształcenia tematyka ta przybliżana jest także decydentom wojskowym z państw członkowskich NATO i partnerskich.

Gen Bojarski jest obecnie Polskim Przedstawicielem Wojskowym przy Komitetach Wojskowych NATO i UE. Swoją nową funkcję obejmie w maju 2014 roku, zastępując norweskiego generała A. B. Dalhauga.

Decyzja Komitetu Wojskowego potwierdza naszą rosnącą  rolę w Sojuszu. Stanowi uznanie wkładu Polski istotne dla Sojuszu procesy jego transformacji politycznej i wojskowej.

Siedzibą akademii jest Rzym. Kadencja komendanta trwa trzy lata.
MON-FB
MON-Tweet