MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Wyróżnienia i odznaczenia resortowe z okazji Święta WP
2013-08-14

„Dziś służba Ojczyźnie to gotowość do poświęcenia tego, co jest w życiu najważniejsze - zdrowia, a czasami nawet życia. (....) Żołnierze Wojska Polskiego, m.in. ci wyróżnieni dziś przyjęli na siebie trud służby Ojczyźnie. Niektórzy zapłacili najwyższą cenę" - powiedział minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak na spotkaniu z żołnierzami.

W środę, 14 sierpnia, w przeddzień Święta Wojska Polskiego, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak wręczył żołnierzom, byłym żołnierzom, weteranom oraz pracownikom wojska wyróżnienia i odznaczenia resortowe.

Spotkanie rozpoczęło się od uhonorowania pamiątkowym wpisem do Księgi Honorowej WP żołnierzy, którzy w ostatnich 12 miesiącach ponieśli śmierć pełniąc misję w Afganistanie.

Wyróżnienia za wybitne osiągnięcia w wykonywaniu zadań służbowych, w tym szkoleniowych w czasie pokoju, otrzymali także   gen. dyw. dr hab. Bogusław Pacek – rektor – komendant Akademii Obrony Narodowej, gen. bryg. Jerzy Fryczyński – szef Sztabu Dowództwa Sił Powietrznych; gen. bryg. Marek Mecherzyński – zastępca szefa Sztabu DWLąd; gen. bryg. pil. Włodzimierz Usarek – dowódca 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego; płk Wiesław Chrzanowski – komendant Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Warszawie, kmdr Zenon Juchniewicz – komendant Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej; płk Krzysztof Kuchta – szef Oddziału, Szefostwo Transportu i Ruchu Wojsk – Centrum Koordynacji Ruchu Wojsk; płk Wiesław Mruk – Szef Sztabu Dowództwa Garnizonu Warszawa; płk Mieczysław Pepłoński – szef Oddziału Administracji Wojskowej SG WP oraz  płk Adam Wronecki – zastępca dowódcy – szef Logistyki Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Minister Siemoniak zwracając się do wszystkich wyróżnionych podziękował im za służbę i osiągnięcia, które wpisują się w historię Wojska Polskiego. Szczególnie podziękował żołnierzom, którzy służyli i służą w Afganistanie. Zaznaczył w wystąpieniu, że mijający rok był bardzo ważny, jeśli chodzi o sprawy związane z misją w Afganistanie. „Polscy żołnierze świetnie wykonywali i wykonują zadnia na misji. Potrafili zdobyć szacunek i zaufanie lokalnej ludności”. Odnosząc się do zadań jakie w kraju wykonują żołnierze minister podziękował wszystkim za pracę na rzecz zmian w systemie dowodzenia. „To bardzo ważna zmiana, która ma sprawić, że Siły Zbrojne będą funkcjonowały lepiej” – dodał.

Podczas środowego spotkania minister wyróżnił także wpisaniem do „Księgi Honorowej Wojska Polskiego”  za szczególne osiągnięcia w wykonywaniu zadań służbowych, w tym szkoleniowych, w czasie pokoju:

- Resortowe Centrum Zarządzania Projektami Informatycznymi;
- 12. Brygadę Zmechanizowaną im. gen. broni Józefa Hallera w Szczecinie;
- Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu;
- 42. Bazę Lotnictwa Szkolnego im. kpt. Franciszka Żwirki i inż. Stanisława Wigury w Radomiu;
- 8. Kołobrzeski batalion saperów MW w Dziwnowie;
- Oddział Żandarmerii Wojskowej w Elblągu;

Podczas uroczystości minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak wyróżnił nagrodą rzeczową szer. elew  Kamilę Wawrowską z Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, która kilka dni temu  pospieszyła z pomocą kobiecie potrąconej przez pociąg. Szer. elew pełni służbę przygotowawczą do Narodowych Sił Rezerwowych CSAiU w Toruniu od 6 maja. Ukończyła szkołę policealną o specjalności ratownik medyczny, a następnie podjęła pracę ratownika wodnego w Dobrym Mieście.

Na zakończenie spotkania w imieniu wyróżnionych podziękował  gen. dyw. dr hab. Bogusław PACEK  rektor – komendant Akademii Obrony Narodowej. Swoje słowa skierował do ministra obrony narodowej, współpracowników osób wyróżnionych, a także tych wszystkich, którzy, jak podkreślił generał, „razem z uhonorowanymi dziś żołnierzami pracowali na te wyróżnienia”. Generał dziękując zaznaczył, że takie najwyższe wyróżnienia są niezwykle ważne w życiu każdego żołnierza i motywują do jeszcze lepszej służby dla Ojczyzny.

tekst: Bogumiła Piekut

MON-FB
MON-Tweet


GALERIA