MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Polski komandos zginął w Afganistanie
2013-08-24

W nocy z 23 na 24 sierpnia 2013 roku afgańscy policjanci z jednostki antyterrorystycznej, wspierani przez polskich żołnierzy, prowadzili operację przejęcia broni i materiałów wybuchowych. Podczas akcji zginął chorąży Mirosław Łucki. Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak zdecydował o awansowaniu chorążego Mirosława Łuckiego na stopień starszego chorążego sztabowego.

 

Do zdarzenia doszło w prowincji Ghazni. Polscy komandosi wspierali kolejną operację afgańskiego oddziału antyterrorystycznego (ang. Provincial Response Company, PRC), której celem było zlikwidowanie składu materiałów wybuchowych wykorzystywanych przez terrorystów do ataków na wojska koalicyjne, afgańskie siły bezpieczeństwa, a przede wszystkim na ludność cywilną. W czasie wykonywania zadań eksplodowała mina pułapka (ang. Improvised Explosive Device, IED). Wskutek wybuchu rannych zostało kilku afgańskich policjantów oraz trzech polskich komandosów.

Na miejscu zdarzenia udzielono natychmiastowej pomocy medycznej oraz wezwano niezwłocznie śmigłowce ewakuacji medycznej (MEDEVAC). Ranni zostali przetransportowani do polskiego szpitala w bazie Ghazni. Niestety, pomimo udzielenia natychmiastowej pomocy lekarzom nie udało się uratować życia chor. Mirosławowi Łuckiemu. Życiu i zdrowiu pozostałych żołnierzy, poszkodowanych w czasie akcji nie zagraża niebezpieczeństwo.

Chorąży Mirosław Łucki (lat 38) służył w Jednostce Wojskowej Komandosów w Lublińcu. Był żonaty, osierocił syna. Służbę wojskową pełnił od 1997 roku, w tym kilkukrotnie poza granicami państwa. Był bardzo doświadczonym żołnierzem, służył m.in. w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku, a w Afganistanie był po raz drugi.

Rodzina żołnierza została powiadomiona o tym tragicznym zdarzeniu i otoczona opieką ze strony wojska.

Tekst: mjr Dariusz Osowski
rzecznik prasowy PKW Afganistan

***

W sobotę, 24 sierpnia, w obecności żołnierzy, funkcjonariuszy i pracowników wojska Sił Zadaniowych „White Eagle”, odbyła się ceremonia pożegnania chor. Mirosława Łuckiego.

Dowódca XIII Zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego gen. bryg. Marek Sokołowski, żegnając chorążego powiedział: „Żołnierze, koledzy. Mirku, nasz Przyjacielu. Twoja śmierć ogromnie nas zasmuciła i okryła żałobą cały Task Force XIII Zmiany. Dzisiaj, wraz z wojskową asystą honorową, towarzyszymy Ci w Twojej ostatniej drodze do Ojczyzny. Pochylamy się przed Tobą, pochylają się przed Tobą sztandary – symbole żołnierskiego honoru, sławy i męstwa. U Twojego boku stają dziś Twoi koledzy, towarzysze żołnierskiej służby, przyjaciele i przełożeni. Zostawiasz tu na afgańskiej ziemi nas, w Ojczyźnie żonę Beatę oraz Konrada – Twojego syna. Łączymy się z nimi w bólu. Mirosławie, niech ta ofiara krwi i życia jaką złożyłeś będzie ogromną wartością w budowaniu pokojowego świata – lepszej przyszłości dla nas i dla całego społeczeństwa Afganistanu. Żegnaj Przyjacielu!”
MON-FB
MON-Tweet