MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Złoty medal „Za zasługi dla obronności kraju” dla rtm. Ryszarda Dembińskiego
2007-01-12

Minister obrony narodowej Radosław Sikorski wyróżnił rtm. Ryszarda Dembińskiego złotym medalem „Za zasługi dla obronności kraju”. W uroczystości, która odbyła się 5 stycznia br. w Ambasadzie RP w Londynie wzięli udział m.in. przedstawiciele Instytutu Historycznego i Muzeum gen. Sikorskiego, zrzeszenia Kół Pułków Kawalerii oraz Ambasady RP.

Wyróżnienie rtm. Ryszarda Dembińskiego spotkało się z uznaniem czołowych przedstawicieli Polonii w Londynie.

* * *
Ryszard S. Dembiński urodził się w Poznaniu 24 lutego 1924 r. We wrześniu 1939r. brał udział w biernej obronie OPL w Warszawie. W 1940r. został wywieziony wraz z matką i babką przez sowietów do Kazachstanu na przymusowe roboty. W 1941 r. rozpoczął służbę w 8. Dywizjonie Rozpoznawczym 8. Dywizji Piechoty. Wiosną 1942 r. został ewakuowany z wojskami do Iranu. Następnie, jako eskorta jeńców niemieckich, dotarł do Wielkiej Brytanii przez Południową Afrykę, Rio de Janeiro i Kanadę. Przydzielony do 2. szwadronu 1. Pułku Rozpoznawczego służył do 1944 r. w I Korpusie. Po zdaniu matury został oddelegowany do służby w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej 1. Dywizji Pancernej, przechodząc prawie cały szlak bojowy Kampanii Zachodniej 1944 - 1945. W styczniu 1945 r. rozpoczął naukę w Szkole Podchorążych Łączności w Szkocji, którą ukończył jako kapral podchorąży. Następnie został przydzielony do 9. Pułku Ułanów Małopolskich, gdzie służył jako dowódca plutonu łączności.
Od 1956 r. sekretarz, członek redakcji, a latach 1985 - 2000 r. faktyczny przewodniczący Komitetu redaktorów „Przeglądu Kawalerii i Broni Pancernej”. Był wieloletnim sekretarzem, a następnie przewodniczącym Zrzeszenia Kół Pułków Kawalerii. Od 1964 r. honorowy pracownik Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie. Był członkiem Rady Studium Polski Podziemnej, członkiem Rady Dziedzictwa Archiwalnego oraz członkiem Kapituły Orderu Odrodzenia Polski.

MON-FB
MON-Tweet