MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Minister Szczygło pożegnał żołnierzy IX zmiany PKW Irak
2007-06-28

W dniach 22.06 - 28.06.2007 roku, na poligonie w Nowej Dębie odbywały się międzynarodowe ćwiczenia pod kryptonimem EUFRAT IX. Kierownikiem ćwiczeń jest gen. dyw. Włodzimierz POTASIŃSKI.

W przeddzień zakończenia międzynarodowego ćwiczenia pod kryptonimem „Eufrat IX”, odbywającego się od 22 czerwca na poligonie w Nowej Dębie, ćwiczących żołnierzy odwiedził minister obrony narodowej Aleksander Szczygło. Szef resortu MON obserwował ostatni etap przygotowań IX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego przed wyjazdem do Iraku. Żegnając się z żołnierzami podczas uroczystego apelu, życzył im m.in. „żeby unikali rutyny i nie nadużywali żołnierskiego szczęścia”.
Ćwiczenia „Eufrat IX” podsumowują trzymiesięczny okres przygotowań IX zmiany PKW w Iraku. Wraz z polskimi żołnierzami ćwiczy w Nowej Dębie 40 Amerykanów i 3 Litwinów. Głównym celem ćwiczenia jest sprawdzenie przygotowania dowództwa i pododdziałów do wykonywania zadań w strukturach Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe w Iraku. W IX zmianie wyjedzie prawie 900 polskich żołnierzy. Trzon kontyngentu stanowić będą m.in. pododdziały: 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, 49 Pułk Śmigłowców Bojowych z Pruszcza Gdańskiego i 10 Brygada Logistyczna z Opola. Według rzecznika PKW w Iraku mjr Włodzimierza Głogowskiego, ponad 50 proc. żołnierzy IX zmiany było już w Iraku, a wielu służyło wcześniej w innych misjach. W przedostatnim dniu ćwiczenia żołnierze ćwiczyli m.in. obronę bazy wojskowej, działanie tymczasowego punktu kontrolnego, zachowania patrolu podczas wybuchu miny-pułapki, uniemożliwienie ucieczki z budynku terrorystów, walkę konwoju w zasadzce oraz udzielanie pomocy przedlekarskiej rannym i procedury wzywania powietrznej ewakuacji medycznej.
– Biorąc pod uwagę skład IX zmiany, nie mam obaw co do umiejętności polskich żołnierzy, zaczynając od dowódcy IX zmiany pana generała Buka, który ma doświadczenie z udziału w misjach, kończąc na szeregowcach zawodowych, którzy będą brali udział w tej misji – stwierdził minister Aleksander Szczygło na konferencji prasowej. – Nie jest to misja łatwa. Sytuacja w Iraku jest trudna, ale też jak wysyła się żołnierzy na misje, to nie wysyła się do miejsc, gdzie jest spokój. Bo jakby był spokój, niepotrzebne byłoby wojsko. Dowódca IX zmiany PKW w Iraku gen. bryg. Tadeusz Buk, który od 15 czerwca dowodzi 1 Warszawską Dywizją Zmechanizowaną, nie ukrywał, że jego „ewentualne wcześniejsze niepokoje, co do poziomu przygotowania zmiany, rozwiały się lub rozwiewają”. – Jestem całkiem spokojny – tak jak zapewniałem pana ministra w czasie składania meldunku – że na 25 lipca, czyli na dzień przekazania odpowiedzialności za strefę, będziemy gotowi do stojących przed nami wyzwań – podkreślił gen. bryg. Tadeusz Buk.


Informacji udziela:
Centrum Prasowo-Informacyjne ćwiczenia
tel./fax (015) 816 25 23, tel. kom.: 602 417 011, 605 955 392,
e-mail: rzecznik2kz@wp.pl

zdjęcia: st.szer. Mariusz BIENIEK.

MON-FB
MON-Tweet


GALERIA