MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Szef SG WP pożegnał IX zmianę PKW Irak
2007-07-21

21.07. Kraków. Szef Sztabu Generalnego WP gen. Franciszek Gągor pożegnał na lotnisku wojskowym Kraków – Balice kolejną grupę żołnierzy odlatujących do Iraku.

Wśród odlatujących w rejon misji żołnierzy był dowódca IX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego gen. dyw. Tadeusz BUK. 25 lipca  obejmie on oficjalnie dowodzenie Wielonarodową Dywizją Centralno – Południową w Iraku. Oprócz przedstawicieli wojska w pożegnalnej ceremonii uczestniczyły rodziny i najbliżsi wylatujących żołnierzy. Władze regionu reprezentował wojewoda Małopolski Maciej Klima.
W czasie uroczystości gen. Gągor przyjął meldunek od dowódcy Wojsk Lądowych gen. broni Waldemara Skrzypczaka  o przekazaniu na czas trwania misji żołnierzy IX zmiany PKW Irak w podporządkowanie dowódcy Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych  gen. broni Bronisławowi Kwiatkowskiemu. Dowództwo Operacyjne sprawuje bezpośredni nadzór nad wszystkimi kontyngentami polskich żołnierzy przebywającymi w misjach poza granicami kraju. W składzie  wylatującej w rejon misji kolejnej grupy żołnierzy IX zmiany irackiego kontyngentu znaleźli się żołnierze 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej z Legionowa , 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego oraz 1 pułku specjalnego z Lublińca. Wraz z polskimi żołnierzami do Iraku udali się też żołnierze z Ukrainy, Litwy i Słowacji. Kontyngenty wojskowe tych państw wchodzą w skład wielonarodowej dywizji  centralno – południowej w Iraku. Minutą ciszy uczczono pamięć majora Jarosława POSADZY, który kilka dni wcześniej  tragicznie zmarł w czasie wykonywania zadań w Iraku. „Polska obecność wojskowa w Iraku obok misji ISAF w Afganistanie jest największym zagranicznym zaangażowaniem Wojska Polskiego. Bilans tego zaangażowania pomimo bolesnych strat jakie ponieśliśmy jest pozytywny. Doświadczenia z misji irackiej przyśpieszają modernizację polskiej armii i jej dostosowanie do nowych wyzwań bezpieczeństwa. Nasz wkład w proces stabilizacji Iraku wpływa pozytywnie na międzynarodową pozycję naszego kraju. Jesteśmy wiarygodnym sojusznikiem w koalicji antyterrorystycznej. Jesteśmy państwem aktywnie angażującym się - na miarę swych sił i możliwości - w rozwiązywanie konfliktów globalnych….. Misja w Iraku to misja trudna i niebezpieczna. Mamy świadomość, iż sytuacja w Iraku nie jest sytuacją w pełni stabilną. Dlatego udział w  tej misji  wymaga profesjonalizmu, psychofizycznej sprawności a także hartu ducha i odwagi. Wasi przełożeni zrobili wszystko aby Was dobrze do tego zadania przygotować.”   -  powiedział m.in. Szef Sztabu Generalnego żegnając żołnierzy.

ZESPÓŁ PRASOWY
SZTABU GENERALNEGO WP

MON-FB
MON-Tweet


GALERIA