MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Ceremonia powitania zwłok śp. por. Łukasza Kurowskiego
2007-08-16

17.08. Krzesiny. W piątek w godzinach popołudniowych do bazy lotniczej w Krzesinach przetransportowano zwłoki poległego w Afganistanie porucznika Łukasza Kurowskiego.

Ze smutkiem zawiadamiamy, że 14 sierpnia podczas wykonywania misji bojowej w Afganistanie zginął polski żołnierz, por. Łukasz Kurowski. Do tragicznego zdarzenia doszło około 20 kilometrów na południowy wschód od bazy w Gardez – prowincja Paktia. Polscy żołnierze z Operacyjnego Zespołu Doradczo –Łącznikowego brali udział we wspólnym patrolu razem z żołnierzami Narodowej Afgańskiej Armii. Około godziny 11.45 czasu lokalnego (9.15 polskiego) konwój złożony z samochodów Hummer został ostrzelany. Zgodnie z procedurami, konwój zatrzymał się, żołnierze opuścili pojazdy. Po zatrzymaniu wymiana ognia trwała nadal. Por. Kurowski został ranny w wyniku postrzału. Rannemu natychmiast udzielono pomocy na miejscu zdarzenia i przetransportowano do bazy Wilderness. Mimo udzielonej pomocy por. Łukasz Kurowski zmarł w wyniku odniesionych ran. Decyzją Prezydenta RP, podporucznik Łukasz KUROWSKI za wybitne zasługi w działaniach prowadzonych podczas operacji wojskowych, za wykazaną odwagę i osobiste męstwo został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego. i awansowany do stopnia porucznika.

*****

por. Łukasz Kurowski ukończył Akademię Wychowania Fizycznego we Wrocławiu oraz roczne studium oficerskie w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Zawodową służbę wojskową pełnił od września 2004 roku na stanowisku dowódcy plutonu czołgów w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie. Żonaty, miał 28 lat.

więcej >>>
mjr Dariusz Kacperczyk
Rzecznik Prasowy
Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych

Więcej na ten temat: www.isaf.wp.mil.pl

 

MON-FB
MON-Tweet