MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Immediate Response ´07
2007-09-10

Na wędrzyńskim poligonie trwają ostatnie przygotowania żołnierzy wyjeżdżających do Afganistanu w ramach II zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

We wspólnym szkoleniu pk. „Immediate Response '07”  uczestniczy niemal 1200 polskich żołnierzy wspieranych przez około 250 amerykańskich żołnierzy z Gwardii Narodowej stanu Illinois. Od 3 września br. na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie intensywnie ćwiczą, wchodzący w skład batalionu manewrowego, żołnierze z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej i 6 Brygady Desantowo – Szturmowej. Niemal 800 - osobowym batalionem mającym stanowić trzon II zmiany PKW w Afganistanie dowodzi ppłk Piotr Zieja.
Dowódcą polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie będzie gen. bryg. Jerzy Biziewski, w Polsce dowodzący 1. Brygadą Pancerną w Wesołej. Na poligonie szkolą się również żołnierze pozostałych elementów polskiego kontynentu, w tym m.in.: CIMIC, operacyjno - doradcze zespoły łącznikowe (z ang. Operational Mentoring Liasom Team - OMLT) oraz sztab. Dotychczas pododdziały polskiej grupy bojowej ćwiczyły piesze patrole, działanie na punkcie kontrolnym, konwojowanie, odbijanie zakładników, a na specjalnej ścieżce dydaktycznej żołnierze uczyli się o najczęściej spotykanych w Afganistanie minach i improwizowanych ładunkach wybuchowych. Przeprowadzone zostały również polsko – amerykańskie treningi dla snajperów i artylerzystów. Ze strony amerykańskiej w szkoleniu bojowym biorą udział żołnierze ze 130. i 178. pułku piechoty Gwardii Narodowej stanu Illinois, którymi dowodzi ppłk Sean Mulcahey. Od niedzieli, tj. 9 września br. Polacy i Amerykanie prowadzą wspólne szkolenie w Centralnym Ośrodku Zurbanizowanym ćwicząc obronę i zdobywanie budynków. Aktualnie odbywa się zgrywanie działań na poziomie plutonów i kompanii. Od jutra, tj. 11 września br. rozpocznie się kolejny etap szkolenia - praktyczne działanie w ramach ćwiczeń pk. „Bagram II”. Ćwiczenia stanowią ostatni sprawdzian polskich żołnierzy przed wyjazdem na afgańską misję.

kpt. Krzysztof Plażuk
Zdjęcia: Krzysztof Wilewski, kpr. Mirosław Antosz

Biuro prasowe ćwiczeń
Tel. 095 755 61 25, 602 417 011
e-mail:
rzecznik2kz@wp.pl

MON-FB
MON-Tweet


GALERIA