MON na FB i Twiterze MON na Facebook MON na Twitterze MON na G+
MON na YouTube MON na FlickR
Aktualności

Minister ON na ćwiczeniu DRAGON 07
2007-09-24

23-24.09.Drawsko Pomorskie. Minister ON Aleksander Szczygło uczestniczył w wieloszczeblowym ćwiczeniu taktycznym DRAGON 07, które w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych potrwa do 28 września.

- Są to największe ćwiczenia w Siłach Zbrojnych RP w tym roku – powiedział w czasie spotkania z dziennikarzami Minister ON. – Ćwiczenia, w których bierze udział około 6 tys. żołnierzy. Jest to sprawdzian ich przygotowania do uczestnictwa w niedługim czasie w misji zagranicznej.
Podczas wizyty Aleksander Szczygło oraz zaproszone goście mieli okazję obserwować m.in. kierowanie ogniem przez pododdziały 12 Brygady Zmechanizowanej, przeprowadzanie zabiegów specjalnych przez 4 Pułk Chemiczny z Brodnicy oraz pokonanie szerokiej przeszkody wodnej przez 1 batalion zmotoryzowany 12 Brygady Zmechanizowanej na kołowych transporterach opancerzonych ROSOMAK.
- Cechą ćwiczenia DRAGON 07 jest to, że w porównaniu do poprzednich ćwiczeń, te są bardziej autentyczne – kontynuował Aleksander Szczygło. – To wynik naszego uczestnictwa w misjach pokojowych. Blisko 80% żołnierzy 12 Dywizji Zmechanizowanej ze Szczecina uczestniczyło w nich. To bezpośrednio przekłada się na jakość realizowanego właśnie ćwiczenia.
Podczas krótkiej przerwy zaproszeni gości mieli okazję na własne oczy zobaczyć wyposażenie szykowane m.in. na drugą zmianę kontyngentu do Afganistanu. Wśród prezentowanego sprzętu znalazł się m.in. zakupiony przez WL 40 mm automatyczny granatnik MK-19, 7.62 mm karabin wyborowy Alex oraz nowe mundury.
- Każdy pluton bojowy w będzie miał taki granatnik – powiedział gen. broni Waldemar Skrzypczak. – Jestem pod wrażeniem skuteczności tej broni. Sam zresztą miałem okazję strzelać z niego na poligonie w Wędrzynie. Zrobił na mnie duże wrażenie.
Z opinii żołnierzy, użytkowników MK-19 wynika, że jeden granatnik jest w stanie zastąpić kilka karabinów. Jeśli w przyszłości zostanie zamontowany na mobilnej platformie, to może zastąpić nawet kilkanaście i będzie miało bardzo dobrą skuteczność. W przyszłym roku do Wojsk Lądowych ma trafić kolejna partia MK.
Realizowany na poligonie epizod dynamiczny jest elementem większych działań prowadzących w efekcie końcowym do stabilizacji w rejonie. Ćwiczenia w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku potrwają jeszcze do 28 września br.

kpt. Sławomir Ratyński
Wydział Prasowy Dowództwa Wojsk Lądowych

***

DRAGON 07 jest największym przedsięwzięciem, realizowanym przez Wojska Lądowe w 2007 r. Jego kierownikiem jest dowódca Wojsk Lądowych, gen. broni Waldemar Skrzypczak, a elementami ćwiczącymi są Dowództwo Wojsk Lądowych oraz wyznaczone jednostki wojskowe.
Istotą ćwiczenia DRAGON 07 jest przygotowanie i prowadzenie działań stabilizacyjnych w warunkach wygaszania konfliktu o wysokiej intensywności, który był następstwem eskalacji działań bojowych po lokalnym incydencie granicznym.

Więcej informacji na stronie Wojsk Lądowych

MON-FB
MON-Tweet


GALERIA